Г.Москаль про міліцію і тортури: Дурні є в міліції і в поліції

Міліція

Міжнародна Амністія у середу оприлюднила у Києві свій звіт про стан прав в Україні. У заяві для преси проблеми перераховані у такому порядку: перше – тортури і знущання над затриманими в міліції, друге – утиски на расовому ґрунті і третє – проблеми захисту біженців та прохачів притулку.

Подробиці тут

За словами одного з авторів звіту Міжнародної амністії, дослідниці у справах України Хезер Макгіл, це правда, що тортури і знущання стосуються людей в Україні. Це дуже поширена проблема, і згідно результатам опитування Харківським інститутом соціальних досліджень, з 3 тисяч людей 3,5% сказали, що вони не раз за своє життя зазнавали знущань з боку української міліції.

Геннадій Москаль - депутат, генерал, колишній заступник міністра внутрішніх справ України – в інтерв’ю Бі-Бі-Сі визнав, що такі випадки є, але наполягає, що вони поодинокі.

Г. Москаль: Ви знаєте, міжнародні організації міряють усі країни під одну, як кажуть, гребінку. В Україні є своя ментальність, є свій рівень загальної культури і, на жаль, він дуже низький. І ще низький рівень правової культури.

Повірте мені, я проробив 34 роки в правоохоронних органах і пройшов від міліціонера до заступника міністра внутрішніх справ. Такий фактор як людська слабість сьогодні основний. Людина розкаялася, зізналася, здала, можна сказати, всіх своїх співучасників і т.п. І коли вона попадає в місця позбавлення волі, чи в слідчий ізолятор, чи в ізолятор тимчасового утримання, явно потім починаються розборки. «А як же це так? Ти ж сказав, розказав!» Яке у людини може бути пояснення? Сказати, що це моя слабкість, і я злякався покарання? Одно – мене били. А як я чую про якісь протигази, так мені смішно. У нас же протигази зараз в антикварному магазині не знайдете, а не те, що в міліції. Але всі кажуть, що всім надівали протигази на голову...

Бі-Бі-Сі: Мені щойно представниця «Амністії» сказала, що надівали целофановий мішок на голову і душили...

Г. Москаль: Я не кажу і ніколи не бив себе в груді, що міліція сьогодні найчесніша. Так, є випадки, але вони є поодинокі. А не так, як це сьогодні підноситься.

Якби ви побували на українських судах, то ви би почули, що всіх буквально били, катували, вбивали, але тим не менш всіх судять, бо є докази злочинної діяльності. Є покази, є речові докази. Є навіть випадки, як людина показувала, коли адвокат був на місці злочину, і людина не робила обстановку того, моделювала той злочин і т.д.

Я був навіть на одному суді. Суддя каже: «Там же був адвокат!» - «А адвокат мене теж бив...» Ви знаєте, це просто до абсурду доходить. Але я вважаю, що міжнародні організації повинні розібратися, по-перше, в менталітеті, по-друге, у рівні правової культури, і по-третє, у рівні загальної культури українських правопорушників, засуджених, підозрюваних.

Бі-Бі-Сі: З іншого боку, ви кажете, що випадки такі є. І навіть є випадки, про які знову ж таки правозахисники кажуть, що міліціонери самі знімають на відео знущання над людьми. Навіть названо конкретний випадок, коли людину зґвалтували кийками...

Г. Москаль: Послухайте сюди. Ніхто ж не каже! Дурні є в міліції, дурні є і в поліції. Я, до речі, стажувався в Скотланд-Ярді, і теж бачив, як, вибачте, б’ють по морді. Не робить вигляд, що цього нема в Англії!

Я стажувався в американській поліції і бачив (коли ніхто не бачив), як давали стусанів і тому подібне. Не робить вигляд, що цього ніде нема. Що кругом вся поліція пушиста і в білому, а тільки одна українська – кати, звірі і т.п.

Бі-Бі-Сі: Не про це мова!

Г. Москаль: Справа в тому, що де є факти, там є і належна оцінка з боку самого керівництва МВС, з боку генеральної прокуратури, інших. Але щоб так масово, як це сьогодні підноситься... Ну, кого не спитайте!.. От підіть сьогодні в тюрму і спитайте тих, хто сидить. Ніхто ні за що не сидить! Сьогодні 265 тисяч ув’язнених сидять, і всіх били, скомпрометували і тому подібне...

З Геннадієм Москалем розмовляв Богдан Цюпин.

Новини на цю ж тему