Кубо і квадратні метри взаємин Києва і Москви

Російський флот у Севастополі
Image caption Російський флот у Севастополі

Український уряд наполегливо добивається зниження ціни на російський газ і водночас заявляє про можливість перегляду ціни за оренду української військової бази в Севастополі.

Перший віце-прем'єр міністр України Андрій Клюєв заявив про те, що в найближчі дні може бути знайдено компроміс стосовно ціни на російський газ. Про це Андрій Клюєв сказав з трибуни парламенту, представляючи державну програму економічного і соціального розивитку на 2010 рік.

Уряд прем'єр міністра Миколи Азарова пов'язує ціну на газ із заходами щодо подолання наслідків економічної кризи, прийняттям державного бюджету, а також, загалом, успішністю всіх економічних програм.

Експерти стверджують, що для Росії зниження ціни з 330 доларів за тисячу кубометрів до рівня 200-230 доларів означатиме втрату прибутку, і ці гроші російська сторона буде намагатися компенсувати політичними або економічними можливостями.

Одним із можливих варіантів, який буде застосовувати на переговорах з Росією Віктор Янукович, а також зі свого боку прем'єр міністр Микола Азаров, вважають питання щодо підвищення ціни за оренду базування російського Чорноморського флоту.

Чому питання підвищення ціни за оренду від українських урядовців лунає частіше, ніж ідея подовження терміну оренди базування після 2017 року, деякі експерти пов'язують з прагненням уряду не виставляти свої пропозиції, як здачу українських інтерсесів, що з подачі опозиції одразу може набути гострого звучання.

Раніше російські політики, а також представники ВМФ, неодноразово заявляли про те, що Росія потребує базування в Севастополі для повного забезпечення контролю в цій зоні чорноморського регіону.

Image caption Прем'єри України і Росії

За базування в Криму Росія щорічно списує з боргу України 98 мільйонів доларів. Український прем'єр Микола Азаров в інтерв'ю одному з телеканалів заявив, що коли в 1997 році підписувались російсько-українські угоди, валютні резерви країни становили менше одного мільярду. Тому, за словами пана Азарова, угоди здавались Києву дуже вигідними. Водночас український прем'єр відзначив, що сама Росія не пропонувала Україні погодитися на подовження термінів оренди в обмін на ціну на газ. Однак пан Азаров сказав, як його цитують агенції: “Ми запропонували підняти орендну плату за перебування цієї бази в Севастополі”.

Депутат Верховної Ради від НУНС лідер Української народної партії Юрій Костенко запропонував українській владі збільшити ціну оренди до рівня понад два мільярди доларів, зазначаючи високу вартість ціни на землю в Криму.

Представник Блоку Юлії Тимошенко Микола Томенко заявив, що майбутні російсько-українські переговори будуть переломними, а подовження терміну перебування ЧФ РФ після 2017 року можливе тільки після внесення змін до Коституції, а потім затвердження на всеукраїнському референдумі.

Поки що ніхто з українських урядовців не уточнював те, з якого часу базування на українській території могло б стати для росіян дорожчим: до 2017 року чи після. І чи буде сплата за таке базування за схожою схемою, яке діє й зараз, тобто, забезпечуватися поставленим газом, чи якимось іншим чином бути пов'язаною з ціною на газ. Експерти кажуть, що у цьому випадку в майбутньому у Росії радше за все міг би з'явитися привід не виводити флот, використовуючи вартість спожитого газу як гарантію військової присутності на території України.

Під час президентства Леоніда Кучми і Віктора Ющенка питання про базування російського Чорноморського флоту часто виносились для обговорення українською стороною паралельно з газовими проблемами.

Українська преса звертає увагу на той факт, що перший візит російського президента Дмітрія Мєдвєдєва в Україну може відбутися 21 квітня, і що російська сторона висловлює зацікавленість в збільшені обсягів закупівлі російського газу.