Гриценко: питання флоту - питання суверенності

Кораблі Чорноморського флоту Росії в Севастополі. Фото з архіву
Image caption Кораблі Чорноморського флоту Росії в Севастополі. Фото з архіву

У середу після харківських угод президентів Януковича та Медведєва про "флот в обмін на газ" було заявлено, що український та російський парламенти планують ратифікувати документи вже наступного тижня, у вівторок.

Читати детальніше про домовленості

Українська Конституція проголошує, що розташування іноземних військ на території України не дозволяється. Теперішні бази російського флоту в Криму називали тимчасовими, і термін чинної угоди вибігав ще 2017 року. Ще минулого року в Києві росіянам радили думати про те, куди вони збираються переносити бази. У Москві казали, що думати про такі справи вони не хотіли. Вчора у Харкові турботи росіян були розвіяні.

Юлія Тимошенко і Арсеній Яценюк назвали подовження перебування російських військових баз в Україні антиконституційним. Окремо пані Тимошенко наголосила, що загалом за газ Україна не буде платити менше, бо зобов’язалася купити більші обсяги. Партія "Наша Україна" заявила, що президенту Януковичу треба оголошувати імпічмент.

Про негативну і незвично різку реакцію опозиції на домовленість президентів України і Росії кореспондент Бі-Бі-Сі Богдан Цюпин розмовляв з головою Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони, колишнім міністром оборони Анатолієм Гриценком, який сказав буквально таке: "Це зрада України, вчинена не ким-будь, а вищою посадовою особою держави".

Бі-Бі-Сі: Чи не переглянете ви своїх дуже різко негативних оцінок харківських угод після того, як стануть відомі подробиці?

А. Гриценко: Справа не в подробицях. Мова йде про принципові, важливі і ціннісні речі. Важливі для того, щоб Україна залишалася суверенною державою. До тих пір, доки на території нашої держави базуватимуться війська іншої країни, ми обиратимемо президента не України, а президента половини України. Це те питання, яке роз’єднує. Нема жодних серйозних аргументів на користь того, щоб з питань безпеки, наприклад, російський Чорноморський флот знаходився на території нашої держави. І тримати постійно підвішеною на гачку нашу країну – це абсолютно неприпустимо.

Бі-Бі-Сі: Я вже сказав, що ваші висловлювання досить гострі. Ви кажете про зраду. Юлія Тимошенко також, згідно з повідомленнями, назвала подовження базування російського флоту антиконституційним. Але одним з вирішальних, напевно, буде голосування у Верховній Раді щодо ратифікації цієї угоди. Чи зможете ви і, можливо, ваші однодумці зібрати досить голосів проти?

А. Гриценко: Якщо ми говоримо тільки про Верховну Раду, то цього не вдасться зробити. Тому що зараз Янукович має більшість, яка спроможна проголосувати і ратифікувати всі угоди. Тому, якщо ми хочемо зупинити цей процес, повинно включатися суспільство і не дати можливості Верховій Раді прийняте те рішення, яке суспільство вважає неправильним.

Бі-Бі-Сі: Я би хотів вас у зв’язку з цим запитати таке. Ви сказали, що українське суспільство не підтримує цього рішення, але ми маємо президента, обраного на виборах Україною, який підписав цю угоду, і ми маємо парламент, обраний на демократичних виборах в Україні. Отже, репрезентативність, принаймні певна, є. На якій підставі ви стверджуєте, що можлива ратифікація Верховною Радою не є відображенням думки чи поглядів більшої частини українських виборців?

А. Гриценко: Пан Янукович, коли йшов на вибори, в своїй передвиборчій програмі не записав намагання на 25 років продовжити термін перебування Чорноморського флоту Росії. І обирався абсолютно на інших гаслах. Частину тих гасел, очевидно, він втілить у життя, а частину вже ніколи не втілить. Частина деяких обіцянок була порушена. Наприклад, на плакатах висіло "Статус державних службовців – для вчителів і медиків". Очевидно, частина з них проголосувала за Януковича саме з цієї причини. Але коли це питання голосувалося в парламенті, фракція "Партії регіонів" не проголосувала за нього. І одна частина легітимності відпала. Хтось голосував, можливо, за пункт програми Януковича про те, що 2012 року у нас буде контрактна армія. Цього не буде. Значить, з програми ще одна частина відпала. Тому це питання, насправді, у відповідальності і дотримуванні слова. Якби Янукович чітко сказав, що він виступає за продовження терміну перебування російського Чорноморського флоту 25 років, то я переконаний, що він отримав би одиниці голосів у Центральній і Західній Україні. А він там отримав досить серйозні результати.

Бі-Бі-Сі: Коментуючи повідомлення про угоди, підписані президентами України і Росії, ваш колега з протилежного, так би мовити, краю політичного спектру, депутат від Комуністичної партії Леонід Грач сказав, що ця угода з Росією про базування флоту однозначно прив’язує Україну до Росії, і в НАТО Україна більше іти не буде. Чи ви би з таким коментарем погодилися?

А. Гриценко: Ми зараз говорили про угоду по Чорноморському флоту. А до того була заява Януковича і поставлене ним завдання ратувати нові засади зовнішньої і внутрішньої політики, де він хотів зафіксувати позаблоковий статус. Тобто Грач сказав те, що Янукович заявив вже раніше. Це цілий пакет. Насправді, втрачається суверенітет країни. Тому що, з одного боку, Чорноморський флот. З іншого боку, ми обмежуємо свої зовнішньополітичні можливості формальної фіксації позаблокового статусу, бо він і зараз позаблоковий, а зафіксувати це в законі - це значить закрити собі двері на майбутнє.