В Севастополі радіють 'перемозі Росії над Ющенком'

Кораблі Чорноморського флоту Росії в Криму
Image caption Кораблі Чорноморського флоту Росії в Криму. Багато з них старі і можуть бути замінені

Чорноморський флот може отримати додаткові 25 років перебування у Севастополі. Міждержавну угоду про це підписали в середу в Харкові Президенти України та Росії, які також домовилися про дешевші ціни на російський газ. Після того, як цю угоду схвалять парламенти двох країн, вона набере чинності.

Що ж про це думають у самому Севастополі?

Мешканці міста, більшість із яких мають, до речі, українські паспорти, вважають себе росіянами і вітають рішення двох президентів. При цьому не згадується про якісь матеріальні дивіденди, газові знижки та інвестиції.

"Харківська" угода: реакція Севастополя

Новопризначена влада Севастополя та переважна більшість мешканців міста вітають рішення українського та російського президентів про подовження перебування Чорноморського флоту Росії до, якнайменше, 2042 року.

На відміну від офіційної влади Севастополя, городяни не згадують про економічну складову "харківської" угоди, а кажуть перш за все про остаточну ідеологічну, стратегічну та повну політичну перемогу Росії над колись "помаранчевою" Україною.

Розрахунок на російські інвестиції

Голова Севастопольської міської державної адміністрації Валерій Саратов назвав підписану українсько-російську угоду "перемогою здорового глузду, яка вкрай позитивно буде сприйнята абсолютною більшістю севастопольців".

"Нова двостороння угода заклала серйозну політичну стабільність на дуже тривалий термін 25 років плюс 7, загалом на 32 роки. Це дозволить дуже серйозно будувати відносини між Україною та Росією у Севастополі. Відтепер Росія не зможе ставитись до Севастополя, як до тимчасового етапу у житті обох країн", - сказав Валерій Саратов.

Міський голова також додав, що Севастополь розраховує на збільшення російських інвестицій у місто, яке, за прогнозом Валерія Саратова, має стати "південною столицею країни, де має бути присутнім серйозний російський капітал".

Не демілітаризація, а флотська модернізація

Міський голова також додав, що "треба піднімати якість обох флотів, бо кораблі та матеріальна база наземних служб є застарілими". Тривале існування російського та українського флотів, на думку Валерія Саратова, не можливо без потужної ремонтної бази.

"Тому треба відродити ремонтну базу, потрібну для забезпечення діяльності обох флотів. І я сподіваюсь, що пролонгація перебування ЧФ в Україні дозволить пожвавити роботу нашого "Севморзаводу". У підсумку має бути два бойові флоти, що будуть захищати інтереси України то Росії. І на Півдні ці інтереси співпадають повністю", - сказав журналістам Валерій Саратов.

На запитання "Чи не уповільніть підписана угода розвиток туризму у Севастополі?", міський голова відповів, що коли, ще за Радянського союзу, у Севастополі стояв флот, туристів, у порівнянні із сьогоденням, було у кілька разів більше.

З цією тезою не погоджуються місцеві аналітики, які кажуть, що за СРСР місто було закритим, і через це словосполучення "туризм у Севастополі" взагалі не використовувалось.

"Добро" на корабельну ротацію?

Місцеві оглядачі такожвважають, що заява севастопольського міського голови про "підняття якості обох флотів" свідчить про цілком імовірну реальність планів російської сторони замінити вже списані та готові до списання старі кораблі ЧФ, яким – до 35 років на нові одиниці.

Припускають і другий варіант ротації: новітні російські кораблі підуть на Балтику та у Владивосток, а звідти до Севастополя переведуть кораблі, яким не більше 10-15 років. Враховуючи заяви командування російського МВФ, що лунали протягом останнього року, у контексті Севастополя йдеться про кілька бойових кораблів та кілька підводних човнів.

"Що стосується Чорноморського флоту, то я думаю, що з 2010 року ми почнемо персонально закладати для ЧФ Росії по одному надводному кораблю дальньої морської зони та по одному підводному човну. Такі можливості сьогодні є. Всі напрацювання виконані. Як би не складалась економічна ситуація, ця програма буде однією з пріоритетних", - сказав, перебуваючи останній раз у Севастополі, головнокомандувач ВМФ Росії адмірал Володимир Висоцький.

На думку місцевих оглядачів, модернізація ЧФ РФ – це вигода, що у контексті підписаної у Харкові угоди, має не матеріальний вимір, а вимір геополітичний, як мінімум середземноморський. Оглядачі кажуть про те, що відтепер Росія легітимно, а головне - планово зміцнюватиме міць свого чорноморського угруповання.

"Фактичне військове блокування"

Місцеві політологи також дійшли висновку, що дуже тривала пролонгація перебування у Севастополі ЧФ Росії їде у юридичну супереч із статусом України як позаблокової держави. По суті, йдеться про приєднання до блокової системи, що її на пострадянському просторі продовжує вибудовувати Російська Федерація. А тому про задекларований новою владою України нейтралітет, на думку деяких експертів, не може бути і мови.