"Безгоспний" меморіал жертвам Голодомору

Меморіал

У Харкові опинився "безгоспним" Меморіал жертвам голодомору 1930-их років.

Губернатор Михайло Добкін заявив, що утримувати комплекс мають ті, хто його збудував. Мова йде про попереднього очільника області - Арсена Авакова. Сума, необхідна на підтримання пам'ятника - 700 тисяч гривень на рік.

Господарський ззовні - політичний насправді - скандал навколо Меморілу жертв голодомору 1932-го-1933-го років розпочався, коли новий харківський губернатор Михайло Добкін дізнався про негаразди із землею під комплексом та грошима на його утримання.

Хто заплатить?

До обласної адміністрації звернувся голова селищної ради, на чиїй території стоїть меморіал - із проханням 700 тисяч гривень з облбюджету. Мовляв, у маленькому бюждеті селища таких сум немає.

Реакція губернатора була емоційною і категоричною. Михайло Добкін: "Я зробив пропозицію, щоб написали листа пану Авакову, і він узяв його на баланс до фонду «Ренесанс». Хай утримує! Я вважаю, це буде корисно для Харківської області і для бюджету".

Арсен Аваков, попередній харківський губернатор, є засновником та головою наглядової ради благодійного фонду «Ренесанс», про який згадує Михайло Добкін. Завдання фонду - матеріальна та інша підтримка мистецьких, наукових, освітніх та культурних програм.

Чому Добкін пропонує саме Авакову утримувати меморіал? Тому що комплекс було збудовано саме за часів Авакова-губернатора.

Арсен Аваков: "Мені соромно, що в цьому місті знаходяться гроші - кількасот тисяч - на ремонт пам'ятника Леніну, але не знаходиться грошей на ремонт меморіального пам'ятника. Я візьму на себе відповідальність утримувати і могили, і пам'ятник".

Політична кон'юнктура

Меморіальний комплекс жертвам Великого голоду відкрили у листопаді 2008-го. Подія була урочистою - за участі Президента, тоді Віктора Ющенка.

На церемонії він говорив про те, що Голодомор 1930-их років є сумною і для багатьох українців небезсумнівною сторінкою історії держави. Віктор Ющенко - на відкритті меморіалу сказав: "Для мільйонів українських людей це питання ще у площині дискусії. Багато чого змінюється. І надалі буде змінюватися. Багато роботи ще треба зробити. Але я переконаний, що українська нація очищується".

Image caption Вшанування жертв Голодомору стало поширеним за помаранчевої влади в Україні

За рік до відкриття у Харкові відбувається загальноукраїнська нарада, як готуватись до 75-ої річниці Голодомору. Проводив нараду президент Ющенко.

Михайло Добкін тоді настільки перейнявся, що - зазвичай російськомовний - мер навіть українською заговорив: "Під час приїзду президента України в Харків я спільно з головою облдержадміністрації дав обіцянку президентові, що в місті Харкові буде споруджений такий пам'ятник, який буде чи не найкращим в Україні. Тому ми це обов'язково зробимо".

За задумом авторів, меморіал має складатись з кількох частин. Березовий гай, каплиця, стенди з інформацією про події 1932-го-1933-го років, і - на пагорбі, в оточенні жита та пшениці - власне пам'ятник.

Меморіал - заручник

Чотири бронзові скульптури шість метрів заввишки - батько, мати і двоє дітей. Чоловік погрожує у бік Росії - до неї звідси сорок кілометрів - кулаком. Жінка - до нього спиною, обличчям до України, підняла руки в молитві. До батьків притислись маленькі син та донька.

"Вона руйнується, там, очевидно, опорних стінок немає, і ґрунт просідає, пісок уходить і плитка падає," - Степан Ткаченко, директор меморіалу, розповідає про те, що збудований на швидку руку пам'ятник вже починає руйнуватися. Понадто - без мінімального фінансування на утримання.

Павло Шабалтас, голова селищної ради Черкаської Лозової, наводить цифри: "Фінансуванням - рішенням сесії обласної ради минулого року - було виділено 480 тисяч. Цього року фінансування припинилось. Направили листи до обласної ради, обласної адміністрації з проханням виділити кошти. До нового року ще. Провели всі розрахунки, кошториси, але поки жодної позитивної відповіді не маємо".

Відкриттю меморіалу передували тривалі суперечки. Міська влада - а Михайло Добкін тоді був мером - не хотіла, щоб пам'ятник встановили у місті. Мерія тоді висувала аргумент: що від голоду найбільше постраждали мешкаці села, відтак і увічнювати пам'ять жертв голодомору треба в області.

Компромісним став варіант - збудувати меморіал на кільцевій дорозі. Фактично - вже за межами міста. Тепер, коли Добкін став губернатором, він заявляє про те, що і області пам'ятник не потрібен.