Путін пропонує злиття Газпрому і Нафтогазу

Азаров і Путін

Найгучнішою заявою під час засідання україно-російської міжурядової комісії, що відбулося у Сочі, стала пропозиція російського прем'єра Путіна об'єднати російський "Газпром" та український "Нафтогаз".

По завершенні переговорів пан Путін заявив, що зі своїм колегою Миколою Азаровим вони обговорили інтеграцію в атомній промисловості, і так само готові до подібної інтеграції у газовій сфері: "Я зробив ще одну пропозицію, над якою потрібно подумати. Як ми говорили про інтеграцію в ядерній сфері, ми готові те саме зробити в газовій. Пропоную об'єднати «Газпром» і НАК «Нафтогаз України».

Керівник російського Газпрому Олексій Міллер твердить, що після травневих свят цю пропозицію можуть обговорити міністри енергетики обох країн та голови "Газпрому" та "Нафтогазу":"Ми будемо обговорювати можливий обмін активами, а по суті мова йде про об'єднання компаній."

Жарт?

Свідки цієї заяви твердять, що практично всі присутні в залі сприйняли пропозицію російського прем'єра зі здивуванням, і що вона стала для них несподіванкою.

Крім того низка членів міжурядового комітету повідомили, що тема об'єднання НАК «Нафтогаз України» і «Газпрому» не обговорювалася на засіданні комітету і навіть не порушувалася.

Ця зустріч є першим за останні 2 роки засіданням україно-російської міжурядової комісії з економічного співробітництва. Це вже п'ята зустріч керівників українського та російського урядів за останні 2 місяці.

Зближення за повною програмою

На початку зустрічі прем'єр-міністр Росії Володимир Путін заявив, що у Москві вітають політичну стабілізацію в Україні: "Ми бачили, як непросто ухвалюються в Україні рішення, але що відрадно, так це те, що нова українська влада спроможна не тільки формулювати свої вимоги і чітко їх висловлювати, але й домагатися ухвалення рішень."

З української сторони у переговорах беруть участь міністр енергетики Юрій Бойко, міністр транспорту та зв'язку Костянтин Єфименко, міністр промислової політики Дмитро Колєсніков.

Москву на переговорах у Сочі представляють міністр енергетики Сергій Шматко, генеральний директор корпорації Росатом Сергій Кирієнко, керівник Газпрому Олексій Міллер.

До засідання було підготовлено десятки проектів рішень у галузі атомної енергетики, нафтогазовій галузі та обороні.

"Атомна" інтеграція

Найбільш підготовленими наразі виглядають угоди про співпрацю в атомній енергетиці. Ці угоди можуть бути підписані вже до 1 червня.

Як заявив заявив голова Росатома Сергій Кирієнко, у випадку укладення 25-річного контракту на постачання в Україну російського ядерного палива, Росія готова надати Україні знижку у понад 1 мільярд доларів.

Крім того, за словами пана Кирієнка, Росія та Україна можуть створити спільне підприємство на базі Атоменергомашу та Турбоатому.

За словами керівника російського атомного холдингу, розподіл майна у цьому СП може відбуватися за схемою 50 на 50. Сергій Кирієнко також твердить, що Росія готова вкласти у розробку Новокостянтинівського уранового родовища в Україні близько 500 мільйонів доларів.

Раніше український президент Віктор Янукович заявляв, що Україна планує відновити видобуток та експорт урану. Цього тижня голова президентської адміністрації Сергій Льовочкін назвав російські пропозиції у галузі ядерної енергетики "дуже цікавими", оскільки, на його погляд, об'єдання українського та російського потенціалу у цій сфері дозволить створити корпорацію, яка могла б стати світовим лідером у використанні "мирного атому". Водночас оглядачі зазначають, що Новокостянтинівське родовище уранових руд входить до так званого "списку №1", - переліку українських підприємств, які, з огляду на міркування безпеки, не можуть бути приватизовані, продані чи акціоновані у будь-які формі.

Крім того, останніми роками Київ намагався знайти альтернативу російському ядерному паливу, розпочавши співпрацю із одним із світових лідерів у галузі атомної енергетики, американською Westinghouse, сподіваючись переобладнати кілька атомних реакторів в Україні таким чином, аби вони могли працювати на американському ядерному паливі, що передбачало б і інші стандарти безпеки.

Наразі всі атомні реактори в Україні побудовані за радянськими зразками і розраховані на використання виключно російського ядерного палива.

Росія також готова надати від 5 до 6 мільярдів доларів кредиту на будівництво третього та четвертого блоків на Хмельницькій атомній станції. Однак оглядачі припускають, що всі ці гроші підуть на закупівлю російського обладнання для цих блоків.

Image caption Aн-148 збиратимуть у Воронежі?

Авіація

На високому рівні готовності є і угода про кооперацію в авіабудуванні. Як підкреслив міністр промислової політики Дмитро Колєсніков, на даному етапі не йдеться про злиття українських та російських активів, а лише про технічну кооперацію.

Пан Колєсніков також додав, що нині Росія дуже зацікавлена у співпраці із будівництва літаків АН-124 "Руслан" та АН-70. Водночас Росія та Україна вже домовилися про розподіл виробництва літаків АН. За словами керівника російської oб'єднаної авіакомпанії Олексія Фьодорова, головна збірка АН-148 відбуватиметься у Воронежі, а АН-158 - на заводі Антонова в Україні.

Крім того, до жовтня, коли має відбутися наступне засідання міжурядової комісії, можуть бути підготовлені нові угоди у сфері постачання та транспортування газу та нафти.

Транзит

Під час переговорів у Сочі керівник російської "Транснєфті" Ніколай Токарєв вже запропонував переглянути всю систему формування тарифів на транзит російської нафти українською територією: "Щоб не було так, як, приміром, наприкінці грудня: нам подзвонили з Укртранснафти, і повідомили, що з 1 січня на 30% підвищується тариф. Ну як же так, колеги?! І ось сьогодні рівно на 30% знизився обсяг транзиту через територію України, а казахи пішли взагалі. Вони пішли до Польщі, на Балтику."

Утім, вже зараз стало відомо, що транзит російського газу до Європи територією України цього року має суттєво збільшитися: якщо минулого року Росія експортувала через Україну майже 96 мільярдів кубометрів газу, то цього року транзит має перевищити 116 мільярдів кубометрів.

Утім, як повідомили російський та український прем'єри на початку зустрічі, деякі із проектів угод, розглянуті у Сочі, можуть бути підписані вже під час наступної зустрічі українського та російського президентів, запланованої на 17 травня.

До засідання було підготовлено десятки проектів рішень у галузі атомної енергетики, нафтогазовій галузі та обороні.