Чи посварять військові навчання членів коаліції?

Навчання Сі-Бріз у 2008 році
Image caption Навчання Сі-Бріз у 2008 році

Україна має намір цього року провести на своїй території 10 військових навчань за участю зарубіжних підрозділів. В тому числі і Сі-Бріз, які були скасовані минулого року внаслідок негативної позиції Верховної Ради.

Міністерство оборони заявляє, що плановані навчання відбудуться. А комуністи попереджають, що блокуватимуть ухвалення цього рішення.

Вже тривалий час проведення багатонаціональних навчань стає однією з головних інтриг у взаєминах різних політичних сил. Нині вона може посварити членів провладної коаліції, зокрема регіоналів і комуністів.

Між тим, за повідомленнями Міноборони , нинішнього року планується провести 10 військових навчань за участю бойових підрозділів США, Словаччини, Білорусі, Росії, а також в рамках партнерства України і НАТО.

Зокрема, це стосується і навчань Сі-Бріз, які були скасовані минулого року Верховною Радою. Вони проводяться на полігонах півдня України від 1997 року за участю військових флотів України, США та інших держав.

Колишній міністр оборони, регіонал Олександр Кузьмук в інтерв'ю Бі-Бі-Сі висловив переконання, що навчання Сі-Бріз мають відбутися:

"Україна не повинна бути в ізоляції. Напевно, відповідне рішення буде приймати РНБО і президент України. Я думаю, що президент прийме єдине раціональне рішення."

Екс-міністр оборони не відкидає, що одним із завдань навчань у зв’язку із багатьма випадками захоплення сомалійськими піратами цивільних суден, в тому числі з українськими екіпажами, може стати підготовка підрозділів ВМС України до боротьби з піратством.

Голова закордонного комітету Верховної Ради, член фракції БЮТ Олег Білорус теж сказав Бі-Бі-Сі, що проведення спільних навчань є серйозною допомогою для підготовки українських військових:

"Наша фракція ставитиметься позитивно, але дивлячись, які масштаби, склад і т.д. Це співпраця України, Росії, інших країн колишнього Радянського Союзу з НАТО, і це довгострокові договори про військово-технічне співробітництво."

Водночас нині ще з більшою силою виявилося негативне ставлення до Сі-Брізу проросійсько налаштованих політичних сил півдня України, яких підтримують українські комуністи, спекулюючи в тому числі на темі співпраці з НАТО.

Одна з чільниць Компартії, депутат Катерина Самойлик сказала Бі-Бі-Сі, що позиція комуністів залишається незмінно негативною, але погоджується, що Верховна Рада все ж проголосує після 11 травня за проведення Сі-Брізу.

"Ми проголосуємо проти допуску іноземних військ і проти цих навчань. По-друге, ця позиція нами висловлювалась і раніше, але, повірте мені, рішення буде прийняте позитивне, тому що підтримає це рішення і БЮТ, і "Наша Україна – Народна самооборона", й інші."

Дехто з експертів передбачає, що суперечки між регіоналами і комуністами можуть негативно вплинути на єдність коаліції. Проте комуністка Катерина Самойлик каже що поки розколу не буде. І що комуністи мають свої програмні цілі:

"Поки що не роз’єднає, а далі – будемо дивитися. Є питання, закладені в принципи діяльності тієї чи іншої політичної партії."

Тим часом колишній командувач Сухопутних військ, генерал-полковник Микола Петрук сказав Бі-Бі-Сі, що заяви комуністів є політичними іграми, а військовим дійсно спільні навчання дуже необхідні.

"Це політичні ігри, їхній електорат не сприймає цього і тому вони проти. Я думаю, що це чисто політичне питання. Я цих навчань провів дуже багато, вони потрібні і для наших збройних сил, і для збройних сил інших держав. Це дуже добра співпраця, вони навчаються один у одного, дивляться один на одного і бачать, як хто підготовлений. Це дуже добре і за це треба голосувати."

Ще раніше Верховна Рада Криму звернулася до президента Януковича з проханням не допустити проведення на території України україно-американських навчань Сі-Бріз, мотивуючи це тим, що це може негативно вплинути на наповнюваність кримських оздоровниць і санаторіїв.

Однак влада у Києві передбачає більше вигод, в тому числі і фінансових, від проведення навчань, ніж втрат.

Аналітики нагадують і про деякі інші суперечливі моменти з історії проведення навчань на теренах колишнього Радянського Союзу. Зокрема, сценарії деяких російських навчань, де змальовується агресивна роль НАТО.

Голова закордонного комітету ВР Олег Білорус в інтерв’ю Бі-БіС-і припустив, що подібні сценарії відображають подвійні стандарти Москви щодо взаємин з НАТО:

"Росія настільки тісно співпрацює з НАТО, вона має 29 постійних комітетів, біля сотні програм, Росія інтегрована в систему колективної безпеки через це співробітництво набагато більше, ніж Україна. Тому це політика подвійних стандартів: Росії - можна, а Україні – ні."

Цього року у Севастополі вперше за останні 7 років мають відбутися україно-російські навчання "Фарватер миру" за участю ВМС України і ЧФ Росії.