Звідки гроші на підвищення пенсій?

Пенсіонери

Уряд Миколи Азарова запевняє, що з травня цього року українські пенсіонери та працівники бюджетної сфери, чиї доходи менші, ніж прожитковий мінімум, отримають підвищені пенсії та зарплати.

Перерахування цих виплат мало відбутися раніше, але через затримку із узваленням державного бюджету на 2010 рік та законодавча норма не діяла.

З першого квітня в Україні запроваджено новий прожитковий мінімум. Він становить 884 гривні.

Це майже на 60 гривень більше, ніж той, який діяв з першого січня (825 грн).

Прем'єр-міністр Микола Азаров закликав підзвітних йому чиновників якомога швидше нарахувати нові розміри пенсій.

"Пенсійний фонд разом із Міністерством праці та соціальної політики, а також міністерства, відомства і місцеві державні адміністрації повинні організовано і швидко здійснити перерахунок пенсій і зарплат і вчасно їх виплатити. У зв'язку із несвоєчасним прийняттям бюджету, цю роботу необхідно виконати протягом травня", - вважає прем‘єр-міністр.

Однак досі невідомо, з яких джерел уряд планує брати гроші для підвищення соціальних виплат, оскільки плани бюджетних надходжень щомісяця не виконуються.

За даними Держказначейства, Державний бюджет у першому кварталі 2010 року недоотримав 5,6 млрд. гривень.

Дефіцит пенсійного фонду перевищив 30 мільярдів гривень.

Реформування пенсійної системи є однією із головних умов Міжнародного Валютного Фонду для виділення Україні чергових кредитів.

Серед можливих варіантів, які розглядає уряд Азарова, - підвищення пенсійного віку для жінок до 60 років.

Однак, за словами першої заступниці голови президентської адміністрації Ірини Акімової, влада має робити це не одномоментно, а поетапно.

Лунають також пропозиції зменшити виплати тим, хто отримує дуже великі пенсії.

Однак, як запевняє пенсійний фонд, таких людей в Україні небагато. За інформацією голови фонду Бориса Зайчука, понад 20 тисяч гривень щомісяця отримують на всю країну не більше 60 пенсіонерів.

Серед них, за словами чиновника, різні категорії людей.

"Є один льотчик-випробувач-чорнобилець, є науковці-конструктори, які мали величезну заробітну платню", - сказав голова пенсійного фонду, запевнивши, що державні чиновники не отримують таких високих пенсій.

Понад 10 тисяч гривень одержують щомісяця близько 3, 2 тисяч українців. Серед них 1020 пенсіонерів, що мають звання Героя Радянського Союзу, Героя соціалістичної праці чи Героя України.

За даними міністерства праці та соціальної політики, понад 1,5 тисячі гривень на місяць отримують близько 13% українських пенсіонерів.

9 мільйонам, тобто, більше, ніж половині із майже 14 мільйонів українських пенсіонерів держава платить мінімальну пенсію.

Бі-Бі-Сі запитала у міністра соціальної політики та праці, що це за 100 гривень, які отримали минулого місяця дехто з тих, хто живе на мінімальну пенсію? Чому людям ніхто не повідомив, чому саме така сума?

Василь Надрага: Щодо підвищення пенсій відповідно до Закону про соціальні стандарти, то ніяких повідомлень і не потрібно розсилати.

Є закон, який зобов‘язав державу, зобов‘язав пенісйний фонд підняти пенсії.

Отже, це зроблено без додаткових повідомлень самих пенсіонерів. Якщо пенсіонери не розуміють, чому саме на 100 гривень, а не більше чи менше, хай прийде у пенсійний фонд – такм прокоментують ситуацію.

Бі-Бі-Сі: А як зараз взагалі збільшуються пенсії?

Василь Надрага: В цілому в середньому пенсія у наших 9 мільйонів пенсіонерів (з 13,8 мільйонів, які існують), тобто, у тих, хто отримує найменшу пенсію, вона збільшиться в середньому на 75 гривень.

Бі-Бі-Сі: Це з якого часу?

Василь Надрага: У травні вони вже отримають у новому розмірі. А перерахунок за січень-квітень вони теж отримають. Але трохи пізніше.

Бі-Бі-Сі: Звідки гроші на такі підвищення?

Василь Надрага: Пенсійний фонд плюс держава.