Уряд пропонує мир нафтовій компанії Венко

Уряд України запропонував американській нафтовидобувній компанії "Венко" укласти мирову угоду, сказавши, що відповідні документи вже вивчаються сторонами.

Image caption Компанія Венко має нафтові інтереси в Україні і в Африці

Навесні 2007 року "Венко" виграла тендер і отримала ліцензію на видобуток вуглеводнів у межах Прикерченської ділянки надр континентального шельфу Чорного моря. Була підписана відповідна угода між Україною і компанією США про розподіл видобувних ресурсів.

Одначе вже наступного року українське міністерство охорони довкілля висловило занепокоєння, що американська фірма може вийти на повторний ринок, порушивши умови домовленостей. А тодішнє міністерство юстиції висловило американській стороні претензії щодо складу учасників компанії, натякнувши, що це можуть бути оффшори.

Тодішній прем'єр Юлія Тимошенко заявила про необхідність створення тимчасової слідчої комісії у Верховній Раді для розслідування ситуації з "Венко", сказавши про порушення національних інтересів і необхідність переглянути домовленість з цією компанією, переконуючи, що ніде у світі ділянки такого великого розміру – майже 13 тисяч квадратних кілометрів - не віддаються в одні руки.

Одначе представники "Венко" заперечили такі звинувачення. Водночас вони нагадали про досвід роботи щодо пошуку вуглеводнів в різних регіонах світу, зокрема, на глибоководних шельфах у Мексиканській затоці і Африці.

"Венко" подала позов до Стокгольмського суду проти попереднього українського уряду, проте справа поки не вирішена.

Експерти кажуть, що нинішня мирова угода з "Венко" може стати сигналом для приходу в Україну серйозних інвесторів. За розрахунками самої компанії, загальні інвестиції на площі Чорного моря мають скласти більш як 15 мільярдів доларів.