Вищі акцизи ''потягнуть'' за собою ціни

Акцизи підвищили в середньому на 15%

Верховна Рада підвищила акцизи, зокрема, на тютюн, алкогольні напої та бензин, намагаючись збільшити надходження до бюджету.

Верховна Рада збільшила акцизи на тютюн, пиво, горілку, міцні вина та бензин в середньому на 15%, а також вп’ятеро збільшила збір за використання води для виготовлення напоїв.

Тепер пачка цигарок може подорожчати на гривню, пляшка міцного вина - на 2 гривні, а літр бензину на 20-60 копійок.

Але економіст в інтерв'ю Бі-Бі-Сі висловив думку, що підвищення акцизів призведе до подорожчання інших товарів, а також до зростання контрабанди. Експерт твердить, що уряд має підвищувати виробництво, а не податки.

Запропонований урядом Миколи Азарова законопроект підтримали 246 депутатів з коаліції, які відгукнулися на заклик влади допомогти зібрати 9 мільярдів гривень, щоб закрити дірку в державному бюджеті.

У Партії регіонів переконують, що підняття акцизів не призведе до значного зростання цін.

«Що стосується пива, що стосується виноматеріалів, то це підвищення буде незначним, якщо там кажуть, що в 2-3 рази, це абсолютно необґрунтовані заяви. Підвищення може бути на від 10 до 30% на окремо взяті товари», - заявив депутат від ПР Валерій Хомутинник.

Натомість, опозиція пророкує подорожчання не лише товарів, акцизи на які зросли, але й «всіх без винятку» продуктів.

Які наслідки підвищення акцизів може мати для економіки і чи справді врятує українську казну?

Економіст Андрій Новак, автор книги «Як підняти українську економіку», в інтерв'ю Бі-Бі-Сі сказав, що підвищення цін на пальне потягне за собою зростання цін на харчі.

Чи ефективний інструмент акцизи?

А. Новак: Ну, я пропоную піти в порядку певному. Давайте почнемо з акцизів на пальне. Справа в тому, що пальне поруч з газом та електроенергією – це основні ціноформуючі сектори, від яких танцюють ціни на всі інші товари та послуги.

Image caption Фахівці кажуть, що підвищення цін на бензин потягне за собою ціни на інші товари

Зокрема, підвищення цін на пальне, бензин і дизельне паливо тягне за собою ціноутворення. Ну, наприклад, наступний крок – це підвищення цін на транспортні послуги. А що це означає?

Транспортні послуги складають більшу частину собівартості такого виду продукції як продукти харчування. Тобто це автоматично на дуже великий відсоток збільшує ціни на продукти харчування.

Тепер поговоримо про акцизи на так звані шкідливі: алкоголь, тютюн. В українських реаліях відповідь ринку буде однозначною, і я би сказав подвійною, це фальсифікат і контрабанда.

Тому, коли уряд розраховує разом із цими різними статтями 9 мільярдів гривень, то я би не був таким оптимістичним, оскільки фальсифікат і контрабанда просто хлине, нахлине в Україну, і, звичайно, що доходи не будуть таких великих розмірів.

Бі-Бі-Сі: Здається, уряди багатьох країн, навіть розвинених, коли треба наповнювати бюджет, перше, що вони роблять – пальне, цигарки, алкоголь. Велика Британія, наприклад, не виняток. От преса українська пише, що порівняно із західними країнами та навіть Росією, це підняття акцизів є незначним. Чи справді це так?

А. Новак: Ну, дивіться, з приводу пального – це підняття приблизно на 10%, і я не можу сказати, що це незначне, це, по-перше.

І по-друге, ми повинні все таки порівнювати з ситуацією адекватно. Все таки рівень доходів українців у декілька разів нижчий рівня доходів, наприклад, європейців, і тому ми не можемо ці категорії порівнювати. Підвищення таке, як ви кажете незначне, для українського споживача це просто дуже велике підвищення.

І тому я хочу вивести на загальну тенденцію, загальну картину. Значить, у нас криза, її треба долати. В чому ця криза? В тому, що вона почалась з обвалу споживання, яке призвело до обвалу виробництва. Значить, у відповідь треба діяти як? Піднімати виробництво, а за ним підніметься і споживання.

Що зробив український уряд, щоб допомогти українським виробникам? Нічого. У відповідь він їх тільки обкладає вищими податками, акцизами і митом.

Що зробив український уряд для споживачів? Нічого, у відповідь вони отримають вищі ціни. Тобто українська, так звана, антикризова програма.. в мене таке враження, що це кризові заходи, тому що це більше обтяження виробників податками і більше обтяження споживачів цінами.

І паралельно з цим відбувається більше обтяження бюджету боргами, а це тріумвірат, це така економічна гримуча суміш, і тільки питання, коли вона вибухне, тільки в цьому питання стоїть.

Ви знаєте, в такій ситуації я таку оптимістичну лінію знайшов: слава Богу, що це відбувається напередодні літа, і українці зможуть сховатися від кризи у відпустки. Але ми розуміємо, що з відпусток треба буде рано чи пізно повернутися.

Коли ми повернемося з відпустки, за результатами 2-3 кварталів, я думаю, що виникне бажання відправити у відпустку український уряд, тому що далі терпіти і виносити оці, так звані, кризові заходи буде дуже важко і виробникам, і споживачам України.