Українців - 45,9 мільйонів і меншає

діти в Києві
Image caption Цього року народилося 160 тисяч дітей, померло людей - 240, 5 тисяч.

За даними Державного комітету статистики України, лише у квітні кількість українців скоротилася на 17 тисяч. І, якщо нині населення становить 45 млн. 888 тисяч, то до 2030 року, за прогнозами ООН, українців залишиться приблизно 40 мільйонів.

За 4 місяці цього року (січень-квітень) в Україні народилося 160 тисяч дітей, померло людей - 240,5 тис. Таким чином, за статистичними даними, населення цього року зменшилося на 80,4 тис. осіб.

За підрахунками ООН, у разі найменшого приросту населення 2030 року українців буде трохи більше 38 мільйонів, а у разі найвищого природного приросту - 42 мільйони.

У демографічних звітах Об’єднаних Націй неодноразово вказувалося, що в Україні є один з найнижчих у світі природніх показників приросту населення і, що ознаками таких процесів стали зниження тривалості життя, падіння народжуваності, негативне сальдо міграції.

Причинами такої ситуації, на думку демографів, були також історичні фактори – світові війни, три голодомори, форсована індустріалізація, масові репресії 30-50 років.

Наслідки Чорнобильської катастрофи, кризи 90 років негативно вплинули на демографічні процеси і призвели до помітних деформацій вікової структури мешканців.

І хоча аналітики нагадують, що проблема зменшення населення є загальносвітовою, є і суто українські чинники – зокрема, висока смертність від нещасних випадків та від захворювань, які світова медицина вже давно і успішно лікує.

Попри багатьох обіцянок Віктора Януковича збільшити населення України до 50 мільйонів до 2020 року, чимало експертів не впевнені в реальності таких планів, посилаючись на необхідність багатомільярдних витрат з бюджету на поліпшення якості життя населення, захист сімей з дітьми, поліпшення екологічної ситуації, популяризацію здорового способу життя.

Екс-президент Віктор Ющенко за часів свого президентства теж говорив про демографічний оптимізм:

“Починаючи з 2015 року ми матимемо абсолютний приріст нації. А кілька років тому назад Україна була на останньому місці в Європі серед вимираючих націй.”

За даними Держкомстату, понад 68% населення України (31,5 млн.) мешкає в містах.

Найбільш населеною є Донецька область (4,5 млн.). У Київській області мешкає 4,4 млн., зокрема 2,8 млн. - у столиці.

Найбільше дітей народжується в Донецькій і Дніпропетровській області. Там, однак, також і найвища смертність.