Бліц-переговори Юрія Бойка у Брюсселі

Юрій Бойко

Український міністр палива і енергетики Юрій Бойко - у Брюсселі на переговорах про майбутнє української газотранспортної системи.

Минулого тижня на Раді співробітництва «Україна – ЄС» Україна запропонувала створити спільно із Євросоюзом і Росією міжнародний газовий консорціум.

Як заявив прем’єр-міністр Микола Азаров, ЄС висловила зацікавленість у створенні такого консорціуму.

Про програму візиту і тему переговорів пана Бойка у Брюсселі - кореспондент Бі-Бі-Сі Сергій Воропаєв.

С. Воропаєв: Інформації про візит українського міністра енергетики до Брюсселю досить небагато. Навіть українські дипломати не можуть говорити якісь конкретні речі, оскільки вони лише пропонували певні тези для обговорення з представником європейської комісії, з комісаром енергетики Гюнтером Еттінгером. Візит буде дуже короткий, він триватиме буквально кілька годин. Ще можна зрозуміти, що скоріш за все міністр енергетики прибуде чартерним рейсом, і в ході цього візиту планується лише одна зустріч з комісаром ЄС з енергетики.

Бі-Бі-Сі: Із Європейського Союзу поки що не було чути якихось стривожених, стурбованих заяв з приводу фактичного початку нової газової війни між постачальником і транспортером енергоресурсів до європейських споживачів, а саме між Росією та Білорусією. Чи це тому, що зараз літо, чи можна говорити про надто малі обсяги? Чому Брюссель якось не втручається, чому не висловлює якихось заяв з приводу загострення газового протистояння між Мінськом і Москвою?

С. Воропаєв: Оцей спокій європейських чиновників, у першу чергу, викликаний тим, що навіть випадок переривання постачання газу через Білорусь потенційно оскаржити можуть лише дві країни – Німеччина та Польща. Як кажуть європейські чиновники, можна цілком запросто поміняти Білорусь на Україну в питанні тих обсягів, які потрібні для цих двох країн.

Бі-Бі-Сі: Повертаючися до сьогоднішньої зустрічі міністра палива та енергетики Юрія Бойка і комісара ЄС з енергетичних питань у Брюсселі, багато говориться останнім часом про великі кошти, які потрібні на модернізацію української газотранспортної системи? Чи реально, що за такий короткий проміжок часу, який відведений на цей візит, це питання можна вирішити?

С. Воропаєв: В принципі, мова про це може іти. Принаймні, ще тиждень тому прем’єр-міністр України на засіданні у Раді співробітництва в Люксембурзі сказав, що саме питанню модернізації має бути присвячена ця зустріч. І, очевидно, навіть якщо не повністю, однак певний час буде виділений під час цієї зустрічі саме на ці питання. Тим більше, як відомо, між Україною та Євросоюзом вже понад рік існує домовленість про співпрацю у модернізації газотранспортної системи. Вона закріплена так званою Брюссельською декларацією, і тепер багато чого залежить від української сторони. А для отримання певних інвестиційних ресурсів, в тому числі від Європейського інвестиційного банку, Європейського банку реконструкції та розвитку, потрібні відповідні реформи українського газового ринку.