Митний союз створено. Без Києва.

"Трійка" Митного союзу
Image caption Казахстан, Росія і Білорусь - у Митному союзі.

В Астані в рамках самміту ЄврАзЕС Росія, Казахстан і Білорусь оголосили про створення Митного союзу. Між тим, попри схвалення документу, як кажуть експерти, зберігаються суперечки між Мінськом і Москвою. Україна поки не висловлюється за приєднання до союзу.

Водночас більшість українських експертів переконані, що ухвалення Митного кодексу “трійки” не матиме негативних наслідків для України, посилаючись на членство України в СОТ.

Тим часом Росія після багатьох невдалих спроб переконати Київ приєднатися до Митного союзу разом з Мінськом і Астаною оголосили про ухвалення Митного кодексу.

Дмітрій Медведєв: “Підписано Угоду про набрання чинності Митним кодексом . Щодо трьох країн він застосовується з 6 липня, стосовно Москви і Астани – з 1 липня нинішнього року. Велика робота ще попереду щодо формування Єдиного економічного простору. Але з врахуванням того, що це вигідна і цікава справа, я впевнений , ми домовимося з усіх питань.”

Інтерес до створення Митного союзу висловили Таджикистан і Киргистан. Разом з тим до останнього часу інтригою залишалася ситуація навколо позиції Білорусі, яка відмовлялася від ухвалення Митного кодексу, прямо пов’язуючи його ратифікацію із скасуванням мита на російську нафту і нафтопродукти. Але напередодні білоруський президент Аляксандр Лукашенка заявив про ратифікацію всіх необхідних документів.

Проте аналітики переконані, що, попри ухвалення кодексу, між Мінськом і Москвою залишаються суперечки. І Білорусь, на їх думку, стоїть перед вибором, або дочекатися скасування мита до 2012 року, або звернутися до суду ЄврАзЕС.

Водночас голова альянсу “Нова енергія України” Валерій Боровик сказав ББС, що ухвалення Митного кодексу навряд чи негативно вплине на інтереси України, посилаючись на його регіональний характер. Він також сказав про невигідність для Києва в цілому приєднання до Митного союзу.

Валерій Боровик: “Якби Митний кодекс дозволяв без митних тарифів постачання газу, нафти та інших енергоресурсів, на чому наполягав Лукашенко, внаслідок чого був його конфлікт з

Москвою, то тоді можна було б думати. На тактичному рівні. Але в стратегічному плані – Митний союз не вигідний для України і не потрапляє в сферу її економічних інтересів.”

Разом з тим директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Саприкін сказав ББС, що Україна вже отримала певні преференції в енергетичній сфері – а це, за його словами , скасування 30 відсоткового мита за газ – в обмін на пролонгацію перебування ЧФ в Криму. І тому Київ дивиться на Митний союз, на його думку, досить спокійно.

Image caption Астана, юрта для учасників самміту

Володимир Саприкін: “Початок роботи Митного союзу не має для України жодних наслідків. Однак, з точки зору того, що Україна не платить Росії за природній газ, можна вважати, що Україну авансом вже туди включили. Це пов’язано з пролонгацією перебування Чорноморського флоту в Криму.”

До Астани на самміт ЄврАзЕС прибув зі статусом спостерігача українських президент Віктор Янукович. Україна протягом багатьох років заявляє, що вона не приєднається до Митного союзу. І тому, як припускають експерти, українського чільника більше цікавлять енергетичні питання.

Голова альянсу “Нова енергія України” Валерій Боровик каже, що мова може йти про участь Астани у транспортуванні нафти українським нафтогоном Одеса –Броди до Європи.

Але, як каже Валерій Боровик, головною перешкодою для реалізації цієї ідеї є Росія, якій не вигідне утворення альтернативного джерела енергопостачання.

Валерій Боровик: “Це вже стає проектом Казахстану, Азербайджану, України і європейських споживачів. В цьому конгломераті не має інтересів Росії. І їй це не вигідно.”

На думку аналітика, це альтернативне джерело постачання каспійської ресурсної бази на європейський ринок. А Москва проти цього.