ЧФ Росії: "друге дихання"?

В неділю Росія відзначає День військово-морського флоту.

Напередодні святкування Москва заявила, що з Балтики до Севастополя перебазуються два сторожових кораблі. А до 2020 року Росія побудує для Чорноморського флоту 15 фрегатів і субмарин.

Image caption Російські офіцери не погоджуються з твердженнями ніби флот у Севастополі втратив своє стратегічне значення.

Попри одночасне святкування Дня військово-морського флоту одразу на всіх чотирьох російських флотах, найбільшу увагу вже протягом багатьох років Москва приділяє флотському святу саме у Севастополі.

На думку спеціалістів, це обумовлено не стільки стратегічним і бойовим значенням Чорноморського флоту, скільки дуже непростим контекстом українсько-російських відносин.

Допомога дружньому флоту

Після президентських виборів в Україні Чорноморський флот підтримує не тільки російська влада, а й офіційний Київ, що продовжив перебування ЧФ у Севастополі до 2042 року.

На святкуванні Дня флоту України, обходячи на катері стрій вишикуваних у бухті кораблів, президент Віктор Янукович з українським професійним святом привітав і російських військових моряків: у парадному строю їх представляв екіпаж сторожового корабля ЧФ РФ "Сметлівий".

У Севастополі такий жест тут побачили вперше. Втім, люди не дивуються таким новаціям Віктора Януковича: після підписання Харківських угод українська сторона підкреслено дружелюбна. Навесні українські моряки навіть несподівано поклали квіти до підніжжя пам’ятнику імператриці Катерині Другій.

Росіяни відповідають взаємністю. На День російського ВМФ запрошений фрегат "Гетьман Сагайдачний". Це єдиний корабель такого класу в Україні, та він уже два роки потребує ремонту.

Нові кораблі для ЧФ

Напередодні Дня Військово-морського флоту російські моряки заявляють, що ЧФ чекає на нові кораблі - сторожовики "Ярослав Мудрий" та "Неустрашимий".

Про це Бі-Бі-Сі під час щойно завершених українсько-російських навчань "Фарватер миру-2010" повідомив начальник управління бойової підготовки ЧФ РФ капітан 1 рангу Олександр Чесноков.

"Два СКРа проекта 11540 з Балтійського флоту мають прибути на Чорноморський флот для базування у Севастополі. Ми будемо готувати ці екіпажі до виконання завдань за призначенням", -- сказав Олександр Чесноков.

Як повідомив у червні Головком російського ВМФ адмірал Володимир Висоцький, "усього до 2020 року для ЧФ планується побудувати 15 фрегатів та субмарин у співвідношенні 60 до 30". Тобто десять кораблів та п’ять човнів.

При цьому адмірал зазначив, що ЧФ буде переозброєний саме новими кораблями, а не за рахунок переведення кораблів з інших флотів.

Водночас експерти армії і флоту в Росії та за її межами неодноразово піддавали сумнівам військову цінність Чорноморського флоту за умов розвитку сучасних військових технологій.

Перегляд оренди?

Якщо російські моряки чекають на нове корабельне поповнення, то міська влада Севастополя, одноголосно підтримуючи Харківську угоду, водночас розраховує і на збільшення інвестицій з російського бюджету.

До Києва вже передані розрахунки на збільшення орендної плати за перебування ЧФ у Севастополі з 107 мільйонів до 202 мільйонів гривень на рік.

Збільшено у чотири рази – до 152 мільйонів - і розрахунки фінансування Росією соціально-економічного життя міста. Адже в Севастополі не просто служать 13 тисяч військовослужбовців, а ще й мешкають їхні родини та військові пенсіонери ЧФ. Разом це до 52 тисяч чоловік або 15% населення міста.

Перебуваючи у Севастополі, прем’єр-міністр України Микола Азаров підтвердив правильність нових розрахунків.

"У Севастополі дуже багато проблем, у рішенні яких уряд України готовий брати участь. Але оскільки тут декілька десятків тисяч військовослужбовців, членів їхніх родин, пенсіонери, що служили на ЧФ, то і російський уряд має взяти частину проблем на себе. А враховуючи перспективу ЧФ, яка визначена, скажімо, років на 30, то і гроші мають вкладатись виходячи з цієї перспективи", - сказав прем’єр-міністр у Севастополі.

Що скаже Росія?

Відповіді на фінансові запитання місцева влада Севастополя розраховує отримати як раз під час святкування Дня ВМФ Росії, зокрема, від представницької делегації з Москви на чолі із мером Москви Юрієм Лужковим.

Очікується, що в суботу Лужков і міський голова Севастополя Валерій Саратов підпишуть Програму співробітництва між урядами Москви і Севастополя на 2011-2013 роки.

Тим часом цієї суботи та неділі у кримській резиденції президента Януковича гостюватиме і російський прем’єр Владімір Путін, який, як показала практика, завжди готовий до обговорення вигідних Росії пропозицій.