Українського правозахисника не пустили в Росію

Російські прикордонники не пустили на територію Росії українського правозахисника і колишнього політв’язня Василя Овсієнка, мотивуючи це тим, що його ім’я в "особливому списку."

Image caption Василь Овсієнко. Фото з приватного архіву Василя Овсієнка

"Сказано було так – ви є у списку осіб, яким не дозволено в’їзд на територію Російської Федерації", - розповів в інтерв’ю Бі-Бі-Сі Василь Овсієнко.

Пан Овсієнко їхав у село Кучино Пермської області до Музею історії політичних репресій і тоталітаризму, який міститься у приміщенні колонії особливо суворого режиму. Там цими днями проводився Міжнародний громадянський форум «Пилорама – 2010», куди запросили колишніх в'язнів табору, а також відомих політогів, істориків і правозахисників.

Сам пан Овсієнко перебував у цьому таборі у 1981-1987 роках як в’язень сумління. Там загинув Василь Стус, а також відбували своє покарання Олекса Тихий, Юрій Литвин, Валерій Марченко, Левко Лук’яненко, Михайло Горинь, Іван Кандиба, Іван Сокульський, Іван Гель та інші українські правозахисники.

"Я хотів відвідати кладовище, де був похований Василь Стус і Юрій Литвин. Там стоїть тепер такий великий хрест, я взяв з собою рушника, щоб його пов'язати на тому хресті і хотів свічку там поставити і прапорець, як я завжди робив. Походити по тих камерах, де ми сиділи ну і головне – взяти участь у дискусіях з питань правозахисту. Але не вдалося", - говорить Василь Овсієнко.

Водночас, правозахисник повідомив, що самі прикордонники ставилися до нього доброзичливо.

"Я їм показував альбом зі старими фотографіями з села Кучино і це викликало у них інтерес. Але потім вони все одно мене посадили на перший потяг, що їхав до України і я доїхав до Конотопа. А потім вже за свої кошти добирався до Києва", - каже Василь Овсієнко.

Правозахисник обурений тим, що досі існують списки українців, яким заборонено в’їжджати до Росії і говорить, що звертатиметься до суду за поясненнями такий дій російських прикордонників.

На початку липня російське МЗС оголосило про рішення відмовитися від практики обмеження в'їзду українців до Росії. Тоді у повідомленні від російського зовнішньополітичного відомства значилося, що відмова від так званих "чорних списків" відповідає новому характеру взаємин Москви та Києва.