Кому вигідно обмежувати експорт зерна

Експерт центру Агро Перспектива Лариса Гук вважає, що і зернотрейдери могли б обернути запровадження квот собі на користь.

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі вона так відповіла на запитання, кому вигідне і кому невигідне запровадження квот:

Л. Гук: Начебто, запровадження квот може бути вигідно уряду. Але це не зовсім так, тому що в Україні були досить непогані перехідні залишки зерна станом на 1 липня, на початок маркетингового сезону. І, скажімо так, не зовсім погані види на врожай. Поки що ми не будемо обговорювати якість зерна, яке потім використовується на хліб, бо оце, власне, той самий наріжний камінь. Але так чи інакше, за великим рахунком, запровадження квот великої необхідності для уряду не представляє.

Є думка така, що запровадження квот може бути дуже вигідно компаніям, які займаються торгівлею зерном. Тому що вони вже переживали не раз такі ситуації, які ми маємо нині, коли були обмеження певні введені. З того компанії зробили висновок: наразі при запровадженні квот на вивіз зерна виграють зернотрейдери. З одного боку, вони мають можливість потім заявити, що це форс-мажор. І це надає їм можливість уникнути виплат штрафів і інших виплат, які передбачені контрактами.

З іншого боку, в Україні працюють насамперед транснаціональні компанії. І серед аналітиків існує думка щодо того, що запровадження обмежень на вивіз зерна вигідно їм тим, що після введення заборони ринок зерна стане неактивним. Він, фактично, зупиниться, тому що зупиниться важлива його частина – зовнішня торгівля. Ціни на зерно так чи інакше при досить високому рівні пропозиції почнуть знижуватися. І транснаціональні компанії, маючи хороший фінансовий запас, почнуть просто скуповувати зерно за більш прийнятними для них цінами. Коли термін квоти на вивіз закінчиться, вони спокійно почнуть далі вивозити зерно з України, але вони скуплять його за хорошими цінами.

Бі-Бі-Сі: Світова організація торгівлі якось впливає на рішення уряду?

Л. Гук: Ми маємо певні зобов’язання. Але навіть будучи членом Світової організації торгівлі, влада України має можливість у разі необхідності запроваджувати певні обмеження щодо експорту продукції. Всі процеси в СОТ мають тривалий певний термін розгляду. Здається, порядку двох років. Квоти, які планує ввести Україна, розраховані на півроку. І поки питання дійде до розгляду в СОТ і т.д., сама квота вже закінчиться.