Київ хоче стратегічного партнерства з Берліном

Президент Янукович здійснив свій візит до Німеччини на тлі прискіпливої уваги до ситуації зі свободою слова в Україні та нещодавнім скандалом навколо в’їзду до держави одного з німецьких експертів.

Image caption Фото із сайту Адміністрації президента

У Берліні пан Янукович зустрівся із президентом Німеччини, віце-канцлером та міністром закордонних справ цієї країни, але найбільший інтерес викликала зустріч українського президента із канцлером Анґелою Меркель.

Переговори політиків відбулися за зачиненими дверима. Вже після переговорів на спільній конференції лідери держав розповіли, що обговорювали, зокрема, ситуацію у газовій сфері.

Пані Меркель наголосила, що Німеччина та Європейський Союз зацікавлені у модернізації української газотранспортної системи. Перспективи участі ЄС у цьому процесі розглядатимуть на українсько-німецькому енергетичному форумі, його планують провести восени в Україні.

У свою чергу пан Янукович, сказав, що сподівається на німецькі інвестиції в українську економіку і зокрема в енергетичну галузь, і наголосив, що хоче бачити Німеччину стратегічним партнером України у ЄС.

Німеччина хоче допомогти Україні з Євро

Пані Меркель припустила, що Берлін може допомогти Києву у підготовці до проведення Чемпіонату Європи з футболу 2012 року.

"Я запитувала, яка ситуація з підготовкою до Євро-2012. Ми могли б брати участь у розробці інфраструктури - це було б позитивно", - сказала канцлер.

Image caption Логотип Євро-2012

Раніше світова преса, зокрема і німецька, висловлювала припущення, що Німеччина могла би замінити Україну і замість неї провести Євро-2012 у парі з Польщею, якщо Київ не встигне підготуватися до змагання.

Президент Янукович також запросив Німеччину як одну з країн-донорів узяти участь у форумі, присвяченому 25-ій річниці катастрофи на ЧАЕС, який відбудеться у квітні.

"Український" шлях до НАТО

На спільній з пані Меркель прес-конференції Віктор Янукович наголосив, що Україна ще має знайти своє місце у новій концепції Північноатлантичного альянсу, яка має бути ухвалена наприкінці цього року.

Німецький канцлер наголосила, що вважає підхід України прагматичним: "Ми визнаємо шлях України щодо кооперації з НАТО. Це дуже прагматична дорога".

Експерти називають Німеччину у числі тих, хто виступав проти надання України Плану дій щодо членства, зокрема і на самміті НАТО в румунському Бухаресті у 2008 році. Тоді надання Україні та Грузії ПДЧ відклали.

Лідери Німеччини та України обговорили також питання про безвізовий режим між Україною та Євросоюзом. За словами пана Януковича, важливим кроком у цьому напрямку стала підписана між українським і німецьким МВС угода про співпрацю у боротьбі з організованою злочинністю та міжнародним тероризмом.

"Назад до СРСР?"

"Назад до СРСР?" та "Ні – вбивству свободи слова" - плакатами з такими написами близько двох десятків протестувальників зустріли президента Януковича біля берлінського готелю "Адлон", де він виступав перед німецькою громадськістю.

До участі в акції протесту долучилися український письменник Сергій Жадан та співачка і письменниця Ірена Карпа. Вони разом із активістами роздавали перехожим листівки.

"Ми хочемо звернути увагу європейців на проблеми згортання свободи слова в Україні", - розповів пан Жадан.

До акції долучилися активісти Спілки українських студентів у Німеччині.

Пані Меркель під час візиту Януковича дуже стримано висловилася щодо ситуації зі свободою слова в Україні, хоча свою стурбованість нею вже висловила низка міжнародних журналістських організацій.

Image caption Фото із сайту Адміністрації президента

"Ми обговорили сучасну ситуацію в Україні. Я сказала: добре, що процеси ухвалення рішень в Україні перебувають на солідній базі. З іншого боку, я також наголосила, що ми, звичайно, зацікавлені в продовженні демократичних процесів стосовно свободи слова, свободи преси. Ми дуже відверто обговорили це питання. І ми домовилися, що якщо в майбутньому будуть питання або проблеми, ми будемо відверто говорити про це", - сказала пані Меркель.

Італія чи Ірландія?

Не обійшлося під час візиту до Німеччини і без конфузу.

Виступаючи перед німецькою громадськістю, президент України згадав висловлювання пана Романа Проді, коли той був на посаді голови Єврокомісії, сказавши, що він був ірландським політиком.

Хоча той є італійцем і двічі очолював італійський уряд: у 1996-1998 рр. та у 2006-2008 рр.