Кодекс - у парламент, бізнес - у тінь

Протести проти ухвалення Податкового кодексу
Image caption Протести в Україні проти ухвалення Податкового кодексу

Опозиційні сили заявляють, що проект нового доопрацьованого Податкового кодексу, який був ухвалений профільним комітетом для другого читання, призведе до знищення малого бізнесу і створюватиме преференції для великого бізнесу.

Напередодні комітет Верховної Ради з питань податкової політики рекомендував парламенту прийняти у другому читанні проект Податкового кодексу, текст якого оприлюднено на вебсайті Верховної Ради.

Проект Податкового кодексу містить, зокрема, положення про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва. Це питання вже не перший місяць обговорюється у суспільстві, бо воно стосується понад 2 мільйонів підприємців, що перебувають на єдиному податку.

Запропонована урядом спрощена система оподаткування відрізняється від тієї, що діяла 10 років, тим, що користуватися нею зможуть не всі представники малого бізнесу. Уряд хоче позбавити того права юридичних осіб.

Бізнес: малий, менший і найменший

У проекті Податкового кодексу, зокрема, передбачено, що платниками податку є фізичні особи - підприємці, які протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, мали не більше 4 найманих працівників (включно з членами своїх родин).

Обсяг доходу таких підприємців не повинен перевищувати 600 тис. грн за умови застосування касових апаратів. Якщо ж підприємець не має касового апарата, але хоче сплачувати податки за спрощеною системою, його дохід не повинен перевищувати 300 тисяч гривень.

Крім того, уряд пропонує парламентові суттєво скоротити види бізнесової діяльності, які мають право на спрощену систему оподаткування.

Спрощена система оподаткування не розповсюджується на фізичних осіб - підприємців, які здійснюють діяльність у сфері розваг, оптову торгівлю і посередництво в оптовій торгівлі, діяльність з надання послуг у сфері телебачення і радіомовлення, діяльність з надання послуг пошти і зв'язку, діяльність у сфері права, у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, з консультування з питань комерційної діяльності і управління, рекламну діяльність, підбір і забезпечення персоналом, роздрібну торгівлю через мережу Інтернет та роздрібну торгівлю через торгові автомати.

Майбутнє - "в тіні"?

Серед цих видів діяльності ціла низка таких, що почали працювати легально лише завдяки спрощеній системі оподаткування, а після запровадження Податкового кодексу, як прогнозують експерти, знову підуть "у тінь" і не платитимуть жодних податків.

Влада ж заявляє про зменшення податкового тиску і створення сприятливих умов для бізнесу. Зокрема, представники комітету від Партії регіонів посилаються на те, що проект містить положення про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва.

Водночас представники опозиції твердять, що після ухвалення Податкового кодексу в нинішній редакції половина малого бізнесу закриється, а половина піде в тінь.

Заступник голови фракції БЮТ економіст Сергій Соболєв сказав Бі-Бі-Сі, що в доопрацьованому проекті залишилися “страшні” норми, зокрема, стосовно того, що всі підприємства, які матимуть справу з тими, хто працюватиме на єдиному податку, не зможуть це зафіксувати у своєму обліку.

На думку Сергія Соболєва, у проекті залишається норма, згідно з якою малий бізнес через п’ять років узагалі не зможе існувати. Адже через цей час єдиний податок зникне як такий.

Пан Соболєв також вважає негативом те, що на єдиному податку не можуть бути юридичні особи, а лише фізичні. Разом з тим представник опозиції переконаний, що новий проект кодексу забезпечить інтереси великого бізнесу.

“Кодекс не перекриває тіньові схеми офшорних і напівофшорних операцій, які проводяться великим бізнесом. Не перекрита схема “роялті”, де відмиваються сотні мільйонів гривень. Кошти вивозяться за кордон, або просто діє схема уникнення оподаткування. Це робиться і через страхові схеми. Кодекс створює преференції для великого бізнесу від Партії регіонів, представники якого і надалі не будуть сплачувати податки і триматимуть свої кошти в офшорах.”

Представники опозиції обіцяють, що вже 16 листопада підприємці продовжать протестну акцію і зберуться під стінами Верховної Ради з вимогою не допустити ухвалення Податкового кодексу.

Між тим прем’єр Микола Азаров напередодні вчергове переконував, що цей документ, робота над яким завершується, створює серйозні стимули для оновлення і модернізації економіки.

Новини на цю ж тему