У Харкові відновили дошку Йосипу Сліпому

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Голови Харківської та Львівської облдержадміністрацій Михайло Добкін і Михайло Цимбалюк, мер Львова Андрій Садовий на відкритті меморіальної дошки в Харкові

У Харкові, попри спротив комуністів, відкрито меморіальну дошку на честь Патріарха Української греко-католицької церкви Йосипа Сліпого. Пам’ятна дошка встановлена на будинку колишньої пересильної в’язниці, в якій Йосип Сліпий перебував під час перевезення 1961 року в Сибір.

Губернатор Харківщини Михайло Добкін сказав, що "нинішній день буде сприйматися як знак глибокої поваги до наших співвітчизників."

Перша пам’ятка на честь кардинала Сліпого була встановлена у Харкові 2005 року під час з’їзду Світового конгресу українців. Після першого знищення у 2008 році дошка була відновлена за кошти Спілки української молоді та Фонду Гната Хоткевича. Вдруге дошку розбили в листопаді 2010 року.

Під час нинішнього відкриття пам’ятки кілька десятків комуністів пікетували урочисту церемонію. Представники правоохоронних органів змушені були вдатися до фізичної сили, аби відтіснити комуністів.

Ще раніше комуністи відкрили пам’ятник Сталіну у Запоріжжі, при владі якого було влаштовано штучний голодомор, який забрав життя кількох мільйонів українців.

Тернистий, а під час трагічний шлях, пройшов Йосип Сліпий. В 1939 року митрополит Андрей Шептицький висвятив його таємно на єпископа, а після смерті Шептицького перебрав провід над галицькою митрополією.

1945 року Йосип Сліпий був вперше ув’язнений радянською владою і засуджений на 8 років важких робіт. Під тиском репресій УГКЦ пішла у підпілля. А сам Йосип Сліпий ще кілька разів засуджувався і провів загалом 18 років заслання у таборах Мордовії і Сибіру.

Після звільнення у 1963 році Йосип Сліпий оселився у Ватикані.

Здійснив низку подорожей по країнах Європи, Америки, Азії і Австралії, зміцнюючи зв’язки з віруючими в діаспорі, а також репрезентуючи УГКЦ на чужині.

1992 року прах кардинала перезахоронено зі собору святої Софії у Римі до крипти собору св.Юра у Львові.