Адвокати просять випустити Луценка з СІЗО

Захисники Юрія Луценка Ігор Фомін та Володимир Орлов, а також дружина екс-міністра Ірина звернулись до генпрокуратури з клопотанням, в якому закликають звільнити лідера "Народної самооборони" з-під варти у зв`язку з різким погіршенням стану його здоров`я.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption За рішенням суду, Юрія Луценка вже 4 місяці утримують у СІЗО

У заяві-клопотанні зокрема сказано, що Луценко оголосив голодування з 22 квітня на знак протесту проти незаконного, на його думку, арешту та утримання в СІЗО.

"З 1 травня у зв’язку з різким погіршенням здоров’я адміністрація СІЗО прийняла рішення почати примусове годування Юрія Луценка.Тим не менше, різке схуднення на 14 кг, поява високої частки ацетону в організмі, проблеми з тиском та продовження відмови вживати їжу становлять явну загрозу його життю та здоров’ю", - пишуть автори заяви.

У зв’язку з цим адвокати та захисник екс-міністра заявили про відмову від свого права на ознайомлення з матеріалами кримінальної справи. Вони вважають, що генпрокуратура використовує ознайомлення зі справою як привід для подальшого утримання Луценка під вартою. Автори заяви-клопотання вимагають від прокуратури "припинити беззаконня і відновити адекватний ситуації запобіжний захід у вигляді взяття на поруки або підписки про невиїзд".

4 травня зранку родичі та близькі екс-міністра внутрішніх справ, лідера "Народної Самооборони" Юрія Луценка заявили, що внаслідок голодування у слідчому ізоляторі стан його здоров’я погіршився.

Однак генеральна прокуратура спростовує ці заяви, а департамент виконання покарань каже, що Юрій Луценко – у нормальному стані.

У той же час, юристи наполягають на тому, що заяви про голодування з боку підслідного чи ж з боку правоохоронних органів не можуть бути істиною в останній інстанції.

Родичі Юрія Луценка стверджують, що він голодує вже 13-й день. Державний департамент виконання покарань повідомив натомість, що письмова заява про відмову вживати їжу, а натомість лише пити чай чи каву із цукром була подана ним 28 квітня. У департаменті також кажуть, що стан здоров’я екс-міністра на момент написання заяви був задовільним, і що він не прохав про консультації лікаря чи про видачу медичних препаратів.

"Юрій Луценко підтвердив, що в період з 22 по 28 квітня він не інформував керівництво установи про відмову від вживання їжі. За наявною інформацією, в цей період він вживав гарячі напої, святкову паску та крашанки, горішки, канапки. Претензій або скарг щодо умов утримання, а також відносно дій персоналу цієї установи, він не має. Встановлено постійний медичний контроль", - ідеться у повідомленні прес-служби департаменту виконання покарань.

Однак юристи та адвокати, що стикалися із ситуаціями, коли підслідні оголошували голодування, кажуть, що перевірити правдивість слів чи то працівників СІЗО, чи родичів утримуваного неможливо без спеціальних аналізів та досліджень.

"Немає легального шляху. Тут може бути лише слово проти слова. Треба спеціальні засоби застосувати, щоб перевірити, у тому числі аналізи, дослідження. З іншого боку, людина може не їсти кілька місяців, якщо правильно застосовує голодування", - каже відомий адвокат Тетяна Монтян.

Адвокат підтвердила, що у разі, як особа оголошує голодування, її мають перевести в одиночну камеру. Родичі Юрія Луценка повідомили, що його 4 травня перевели у карцер. Однак згодом генеральна прокуратура це спростувала, заявивши, що екс-міністр лишається у тій же камері, що й раніше. У генпрокуратурі також кажуть, що 1 травня Юрій Луценко "добровільно приймає поживну калорійну суміш", і що його щоденно оглядають лікарі.

Раніше депутати парламенту від опозиції вимагали від генеральної прокуратури перевести Юрія Луценка до цивільної лікарні у зв’язку із "критичним погіршенням стану здоров’я". За їхніми даними, за час перебування у СІЗО Юрій Луценко набув цукровий діабет та ревматоїдний артрит. "Відмова від надання медичної допомоги розцінюється як катування, у тому числі і з огляду на міжнародне законодавство", - попереджали депутати у листі на адресу генеральної прокуратури.

Новини на цю ж тему