У Донецьку вимагали заборони Компартії

У Донецьку жертви сталінських репресій вимагали заборонити Компартію. У мітингу пам'яті на Рутченковому полі, де поховані останки жертв репресій 30-40-х років, взяли участь керівники обласної та міської влади, а також кілька сотень місцевих жителів та родичів тих, хто постраждав від сталінських репресій.

Копирайт изображения bbc
Image caption Учасники мітингу у Донецьку вимагають заборони КПУ

За оцінками істориків, на цьому кладовищі до і після війни розстріляли понад 70 тисяч осіб, у тому числі – поранених червоноармійців і учнів фабрично-заводського училища. Їхні тіла скидали просто до викопаних ям.

Учасники мітингу пам'яті тримали в руках квіти, свічки та плакати з гаслами, серед яких - "Злочинну червону систему судити! КПУ заборонити!", "Кати українського народу: Петро І, Катерина ІІ, Ленін, Сталін, Гітлер", "КПСС (КПУ) за злочини судити міжнародним процесом Нюрнберг-2".

"Сьогодні важливо очиститися від символів комунізму, який знищив мільйони людей, - заявила заступник голови обласного осередку всеукраїнського товариства "Просвіта" Марія Олійник. - Комуністичні символи є символами вбивства, збереження яких є наругою над розстріляними і закатованими. І цю роботу, нарешті, треба почати і у нас, на Донеччині. Треба демонтувати пам‘ятники комуністичному режиму, організаторам політичних репресій, перейменувати топографічні назви, які названі іменами комуністичних катів. Треба представникам нашої влади перестати виступати охоронцями і часто – спадкоємцями комуністичних символів".

Цього ж дня квіти лягли до меморіальної дошки на будівлі колишнього управління НКВС, а також до меморіальної дошки Василю Стусу. Керівник громадської організації "Донецький меморіал" Олександр Букалов розповів, що громадськість домагалася встановлення дошки жертвам репресій 13 років.

"Дошку виготовили на пожертви людей, але тривалий час місцева влада не схвалювала її встановлення. Тому що в написі містилася назва не лише НКВС, а й КДБ. Один колишній кадебіст так і сказав: "Це що ж таке, моя онучка приходитиме сюди і бачитиме, що її дід займався репресіями?", - розповів Олександр Букалов.

Серед присутніх на мітингу була також група молодих людей із георгіївськими стрічками. Після завершення панахиди вони поклали до меморіалу вінок зі стрічкою "Слава советским офицерам".

Щороку в Україні 18 травня відзначають День пам'яті жертв політичних репресій. У Донецьку траурні заходи на Рутченковому полі на офіційному рівні, за участі влади відбуваються із 2004 року. Цього дня, як помітили журналісти, заступники губернатора області та мера міста вперше на такому заході виступали українською мовою.

В останні дні Луганська обласна та Севастопольська міська ради ухвалили звернення до президента із вимогою заборонити діяльність всеукраїнського об'єднання "Свобода", називаючи її екстремістською партією.