Президент Янукович економить на параді

Копирайт изображения unian
Image caption Паради в Україні проводять в залежності від політики і фінансування

Віктор Янукович, який майже рік тому зобов'язав провести паради на День Незалежності, тепер постановив від проведення "утриматися".

Відповідні корективи вказані в новому указі. Зокрема, уряду тепер належить вивільнені кошти спрямувати на посилення соціального захисту населення.

Які ці кошти за обсягом - не уточнюється. Окрім параду скасовано й "виготовлення пам'ятного ювілейного знака "20 років незалежності України".

Але міністр оборони України Михайло Єжель заявив, що рішення президента Віктора Януковича про скасування параду на 20-річчя незалежності України є сьогодні таким, що відповідає сьогоденню держави.

Суму, яку міністерство оборони планувало витратити на парад, поступово зменшили.

За тим кошторисом, який публікувала в одному з номерів газета "Дзеркало тижня", сума спочатку перевищувала 320 мільйонів гривень.

Зараз, як повідомляє Міністерство оборони, на організацію і проведення парадів військ у шести містах України планувалося витратити 36,8 мільйонів гривень. З цієї суми станом на 15 липня було витрачено 8,7 мільйонів гривень

За словами міністра Михайла Єжеля, залишок коштів – 28,1 мільйона гривень – буде спрямовано на забезпечення Збройних Сил України пальним для підготовки Збройних Сил України до навчань та відновлення технічної готовності військової техніки.

Експерти кажуть, що армії не вистачає коштів на проведення навчань та модернізацію техніки.

Не зовсім як в Росії, але схоже

Віктор Янукович не одразу прийшов до ідеї відмови від параду заради більш нагальних потреб оборони та народних святкувань.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Парад на День Перемоги в перший рік президентства Януковича пройшов з російською участю

Ще минулого року президент Янукович зобов'язував своїм указом провести паради до 20-річчя незалежності не тільки в Києві, але й містах-героях Керчі, Одесі та Севастополі.

У 2010 році парад на День Незалежності не проводився.

Натомість на День Перемоги минулого року центром столиці крокували не тільки українські військовослужбовці, але й запрошені підрозділи з Білорусі і Росії. Чимало експертів назвали це прагненням Віктора Януковича сподобатися Москві.

У Росії 9 травня відбувається найбільш помпезний військовий парад. Проте вже в 2011 році в цей святковий день в Києві обмежились проходженням ветеранів, очолюваних президентом та урядовцями. Телеверсію ж московського параду транслював Перший національний телеканал як доповнення до блоку про святкування в Києві.

Востаннє потужний військовий парад на День Незалежності України відбувся у 2009 році в останній рік президенства Віктора Ющенка. Центром Києва пройшли парадні колони, а в небі пролетіли літаки та вертольоти.

На цей парад витратили десятки мільйонів гривень, що в умовах поганого фінансування української армії багато експертів назвали марнотратством.