Чому їжа в літаках така погана?

Їжа в літаку завжди несмачна

Отже, ви зняли пластикову упаковку з щойно поданої таці з їжею, а звідти на вас дивиться відразлива на вигляд мішанина. Можливо, винен не кухар, а конструкція літака.

Все підігрівають

Сама природа авіаперевезень, як і будова літака та його здатність пристосовуватися до значних висот, надзвичайно ускладнюють процес приготування їжі.

Перебування на значній висоті характеризується деякими технічними обмеженнями, через які набагато легше просто підігріти вже зготовлену їжу, аніж спробувати щось приготувати із сирих продуктів.

Хоча авіарейси зазвичай здійснюються на висоті приблизно 40 000 футів (близько 12 км), тиск у салоні знижується до більш комфортного, що відповідає висоті від шести до дев'яти тисяч футів (1,8-2,7 км) над рівнем моря. Утім, навіть такі знижені висоти можуть створити певні перешкоди й значно уповільнити час приготування їжі.

"Насправді, на такій висоті дуже важко готувати їжу, - пояснює Джон Гансмен, керівник Міжнародного центру з авіаперевезень Массачусетського Технологічного Інституту. - В літаках їжу лише підігрівають".

Однак, складність не лише в приготуванні. Навіть служба доставки їжі рекомендує обмежитися лише підігрівом та подачею їжі пасажирам. Авіакомпанії віддають перевагу попередньо порізаним на порційні шматки стравам, котрі можна повторно підігріти. Така їжа зазвичай плаває в соусі, як яловичина по-бургундськи. Певною мірою соус зберігає страву від пересихання в умовах високого тиску в салоні. Але такий спосіб приготування та уповільнений підігрів цілком сполучаються із безпечними сучасними столовими приборами, до складу яких не входить ніж або він негостро наточений.

"Авіакомпанії виявили, що пасажирам практично не потрібен ніж, якщо м'ясо в порціях попередньо порізане, - зазначає Гійом де Сіон, професор Університету Олбрайта в штаті Пенсильванія, США, котрий вивчає історію авіаційного обладнання. - Воно настільки розм'якшується, що можна легко відділяти шматочки виделкою".

Копирайт изображения Qantas via Guillaume de Syon

Можливо, важливішим є питання вільного простору в літаку.

Більше пасажирів, більші літаки, менше уваги до окремих порцій

Сучасні пасажирські літаки сконструйовані так, що можуть перевозити далеко більше від 300 пасажирів, і всі вони очікують на обід приблизно в однаковий час. Де Сіон зазначає, що до розповсюдження реактивних двигунів у 1960-тих літаки несли на борту незначну кількість пасажирів, зазвичай менше 50 осіб. Через це бортпровідники могли приділити достатньо часу сервіровці їжі кожному пасажирові.

Сучасним мандрівникам тодішній вибір гарячих страв здався б невиправдано розкішним: меню містило омлет на замовлення або мобільні дошки для розрізання страв на порції, котрі бортпровідники котили між рядами. Зараз, коли подати їжу потрібно не десяткам, а сотням людей, у бортпровідників просто немає часу готувати її кожному пасажиру. Їжа має бути вже запакована й готова для роздачі.

Більшість позицій, що пропонували пасажирам в літаках в 60-х та 70-х роках, зараз вже відсутні в меню багатьох авіакомпаній. Але це не означає зникнення самого меню. Його просто замінили на інше.

Копирайт изображения Lufthansa

За минуле десятиліття з'явився великий вибір розваг на борту пасажирських літаків, для чого змінили конструкцію сидінь і салону.

Видовищ, а не хліба

Пасажирам пропонують послухати музику, скористатися мережею вай-фай (зв'язком) і, що найважливіше, великий вибір фільмів та телепрограм, котрі можна дивитися на індивідуальних екранах, вбудованих у сидіння, замість одного великого екрану в передній частині салону. Встановлення таких екранів відволікло увагу від харчування пасажирів. Таким чином, авіакомпанії скоротили витрати на їжу й перенаправили кошти на розважальні послуги.

"Зрештою, що таке обід з напівфабрикатів?" - запитує де Сіон. "Увага значно перемістилася на пошук розваг для пасажирів. До 90-тих вибір зводився до одного фільму. І все. Це вже пізніше вони зрозуміли, що чим більший вибір розваг, тим пасажири щасливіші й спокійніші".

Копирайт изображения Guilllaume de Syon

Такі зміни показують, як далеко сягнув розвиток технологій із часів перших комерційних авіаперевезень. Але ті ж само зміни в період, коли авіакомпанії лише почали усвідомлювати важливість подачі гарячої їжі на борту літаків, можуть бути причиною її остаточного зникнення.

Як нові літаки можуть вплинути на ваш наступний обід на борту?

На початку ери комерційних авіаперевезень літаки не мали таких потужних двигунів, котрі б генерували достатньо електрики для нагрівання їжі. Відтак, пасажирам доводилось вдовольнятися запакованими перед рейсом обідами, які зазвичай складались із сендвичів або холодних закусок.

Літаки ставали більшими й потужнішими, й авіакомпанії почали включати кухню в проект літака, додаючи послугу подачі гарячих страв під час рейсів. Спочатку кількість і якість їжі дозволяла авіакомпаніям відрізнятися від конкурентів.

Однак, сьогодні ціна на квиток є головним засобом подолання конкуренції, а винесення з переліку послуг однієї-двох страв може зекономити компанії значні кошти або знизити ціни на квитки.

"Сьогодні авіакомпанії скорочують видатки й дають клієнтам право вибирати, що їм подобається", - повідомив Боб ван дер Лінден, куратор секції авіаперевезень в Національному музеї повітроплавання та астронавтики (авіації та космонавтики) США. "Це ринок, чиста економіка. Після скасування державного регулювання цін у 1978 році, авіакомпанії можуть вільно обирати спосіб конкуренції, й найкращим виявилося зниження цін".

Але навіть більш вагомим, ніж економія на всіх тих недоїдених обідах, був би прибуток від додаткових місць, що їх можна встановити в літаку замість кухні.

"Прагнучи скоротити витрати, багато авіакомпаній намагалися встановити більше посадкових місць у літаках. Це, частково, й спричинило відсутність у деяких авіаперевізників забезпечення пасажирів гарячими обідам: вони зменшують розміри бортової кухні й вивільняють простір для сидінь", - зазначив Гансмен. Навіть розміри відкидних столиків, каже він, зменшуються, тому що авіакомпанії намагаються максимально використати кожен сантиметр місця на борту.

Копирайт изображения Qantas via Guillaume de Syon

Все ж, зменшення місця для їжі на борту не означає, що вона поступово зовсім зникає. Авіакомпанії, шукаючи способи знайти баланс між економією коштів та місця, повертаються до ідеї холодних закусок та сандвічів, приготованих перед вильотом, з чого й починалась історія харчування на борту декілька десятиліть тому.

"Ми повертаємось до запакованих обідів, з яких все починалось у кінці 30-х - на початку 40-х рр. До того, що легко перевозити. Нічого, що швидко псується, фактично, запакований обід, як для пікніку", - сказав ван дер Лінден. "Таке своєрідне повернення до витоків".

Прочитати оригінал статті англійською ви зможете на сайті ВВС Autos.

Новини на цю ж тему