Як вижити в опенспейсі?

Робота у відкритому офісі Копирайт изображения Getty Images

Сучасні офіси з відкритим плануванням знижують концентрацію уваги і негативно впливають на продуктивність праці, кажуть дослідники. Оглядач BBC Capital дізнавався, як справитися з шумом і розмовами колег та не здобути славу грубіяна.

В офісі, де працює Джексон Карпентер спокійних днів не буває.

Менеджер зі зв'язків з громадськістю з Юти працює в одній кімнаті зі своїми 80 колегами. Протягом дня вони постійно щось обговорюють, а в рідкісні хвилини, коли гарячі дискусії стихають, за спиною Джексона вдаряє гонг - так команда з продажів відзначає кожну вдалу угоду.

Згадайте фільм "Вовк з Уолл-стріт" тільки без сцен розпусти, жартує чоловік.

Хоча Джексону подобається енергійна атмосфера в офісі, часом йому важко зосередитися та ефективно працювати. І це поширена скарга від багатьох, хто працює в сучасному опенспейсі.

Деякі позитивні зміни все ж таки відбулися.

Кілька років тому керівництво компанії видало кожному співробітнику кубик, один бік якого пофарбований у червоний колір, а інший - у зелений.

Коли кубик стоїть на столі зеленим боком догори, ви можете підійти до колеги і поговорити, червоний бік означає - не турбувати.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Галас у відкритому офісі часто дратує співробітників

"Це - необхідна річ у такому робочому середовищі, - каже Карпентер, який почав працювати в компанії Lucid Software в жовтні. - Класна штука".

Недоліки відкритого офісу

Оскільки сьогодні більшість людей працює саме в таких офісах - у США, за деякими дослідженнями, 70% співробітників - компаніям доводиться винаходити нові способи, щоб забезпечити належні умови праці, які не відволікатимуть людей і не знижуватимуть їхню продуктивність.

Згідно з дослідженням, опублікованим у Журналі психології впливу на людину навколишнього середовища, офіси без стін або з невеликими перегородками між столами знижують продуктивність праці приблизно на 15%.

Половина учасників опитування також зазначила, що найбільшою проблемою у відкритих офісах є відсутність звукоізоляції.

Дратує також, коли вас несподівано відволікають від роботи, що трапляється досить часто у відкритих офісах.

Дослідники з Каліфорнійського університету в Ірвіні виявили, що звичайний офісний працівник в середньому відволікається що три хвилини, а щоб зосередитися на роботі знову, іноді буває потрібно до 23 хвилин.

Окремі фірми шукають способи, щоб допомогти своїм співробітникам не втрачати концентрацію, каже Донна Флінн, віце-президент компанії WorkspaceFutures, яка є дослідницьким підрозділом меблевої корпорації Steelcase.

Проте, багатьом з нас доводиться своїми силами боротися зі спробами колег відвернути нашу увагу.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Дехто, намагаючись відгородити свій приватний простір, будує символічні бар'єри

Найпоширенішим засобом показати іншим, що ви зайняті, є навушники. Але навіть вони не завжди допомагають. Дехто дійшов до того, що будує навколо свого робочого простору символічні "стіни" зі стосів книжок або тек, каже Флінн.

Капелюх може врятувати день

Втім, дехто вдається й до більш вишуканих заходів. Найближчим часом компанія Steelcase випустить робочі столи, обладнані лампочками з червоним та зеленим світлом. Червоне світло означатиме "Не підходьте!"

Інші схожі пристрої можна придбати вже зараз. Так, данська компанія Plenom пропонує настільні ліхтарики BusyLight з червоним та зеленим світлом, які можна підключити до свого електронного календаря, і вони автоматично перемикатимуть колір в залежності від того, зайняті ви чи ні.

Латвійська компанія Greynut випускає світлодіодні ліхтарики Luxafor у вигляді прапорців. Їх встановлюють на комп'ютер, і зміни кольору сигналізують, чи можна до співробітника підійти з питанням або краще не турбувати.

Ліхтарики BusyLight використовує понад 10 тисяч компаній по всьому світу, розповідає генеральний директор компанії Крістіан Юел Йенсен. За останні два роки продажі компанії зросли на 200%.

Звичайно, сигналізувати, що ви зайняті, можна за допомогою будь-чого, головне, щоб й інші також були в цій грі.

Кілька років тому менеджер компанії Coca-Cola, який палко дотримувався політики відчинених дверей зі своїми підлеглими, час від часу все ж таки намагався делікатно показати їм, що він зайнятий.

Він не міг завершити будь-яку роботу, оскільки колеги постійно заходили в його кабінет. Тоді він винайшов спеціальний знак - якщо він надягав червону бейсболку з написом Coca-Cola, підлеглі знали, що турбувати його не можна. Хоча з приводу надто термінових питань все ж таки могли звернутися до нього.

Проблему було успішно вирішено тому, що менеджер ретельно пояснив своїм співробітникам, чому він це робить, вважає Лаура Стек, експерт з продуктивності праці і авторка книжки "Як раніше піти з роботи".

Співробітники офісу мають разом домовитися про сигнал, радить фахівець.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Найпоширенішим засобом показати іншим, що ви зайняті, є навушники

Це не обов'язково має бути хай-тек пристрій, достатньо повісити шторку в дверях офісної кабінки, перевернути табличку з іменем або трохи прикрити двері кабінету.

На жаль, не існує жодних норм поведінки з цього приводу або досліджень, які б підтвердили ефективність того чи іншого сигналу, каже Ненсі Стоун, професор психології з Науково-технічного університету штату Міссурі.

Джексон Карпентер відзначає, що червоно-зелений кубик помітно покращив ситуацію. На його попередній роботі, де також був опенспейс, сигналу зайнятості не було, і всі неупинно базікали протягом дня, хоч би скільки роботи не треба було виконати.

"Дивовижно, просто перевернувши кубик, я можу повідомити всіх, що зайнятий, - підсумовує Карпентер. - Це - абсолютно необхідна річ".

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Новини на цю ж тему