Чи впливає голос на кар'єру?

Дівчина з навушниками Копирайт изображения Thinkstock

За допомогою аналізу мовлення HR-фахівці визначатимуть придатність кандидатів на посаду, підвищуватимуть працівників по службі та оцінюватимуть рівень стресу в персоналу.

"Як ви відпочили в неділю?" "Як провели останні свята?"

Хоча ці питання виглядають не складними, ваше наступне місце роботи може залежати від відповіді на них. А відповідати вам доведеться не людині, а комп'ютеру.

Останнім часом деякі фахівці з підбору персоналу відмовляються від копіткого процесу найму, який, зазвичай, складається з онлайн-анкетування або психометричних тестів.

Єдине, що має зробити потенційний кандидат, це зателефонувати на певний номер, ввести особистий пін-код і відповісти комп'ютеру на низку запитань.

Не знаєте, що відповісти, просто натисніть # і перейдіть до наступного запитання. Що саме ви говорите, значення не має. Важливо, як ви це робите.

HR-відділи вже давно користуються комп'ютерними програмами, наприклад, для аналізу CV кандидатів. Але тепер використання технологій виходить на інший рівень.

Деякі компанії застосовують аналіз голосу не тільки під час прийому на роботу, але й для оцінки та покращення навичок спілкування, співробітників. За допомогою цього методу ухвалюють рішення про підвищення або вимірюють рівень стресу в співробітників.

В усіх цих ситуаціях програма оцінює лише особливості вашого голосу. Але наскільки такий метод є об'єктивним і дійсно надійним?

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Аналіз голосу дозволяє виміряти рівень стресу в працівників

Як це працює? Програма аналізує 15-хвилинний запис вашого голосу - тембр, вибір слів, структуру речень - і за допомогою цього визначає такі риси особистості, як відкритість новому досвіду, енергійність, здатність до співчуття.

У частку секунди програма визначає ваш характер. Графіки і діаграми виявлять, наскільки ваша доброзичливість, шанолюбство та організованість відповідають ідеальному уявленню роботодавця про дану посаду.

"Жодна людина в світі не зможе проаналізувати стільки рис особистості, навичок і мовлення лише за 15 хвилин", - зазначає Маріо Райс, співзасновник компанії Precire Technologies з Аахена.

Розробленими ними програмами користуються такі гіганти, як HR-компанія Randstad, транспортна фірма Fraport і страхувальник автотранспорту Control€xpert, розповідає пан Райс.

Ваш голос багато чого розповідає

Комп'ютерна програма розшифровує голосовий файл, вирізняючи в ньому 500 тисяч аспектів мовлення, і потім видаляє його. Адже будь-яка інформація, пов'язана зі здоров'ям співробітника, повинна бути анонімною.

Хоча програма й не може замінити особистої співбесіди, в оцінці навичок спілкування вона має суттєві переваги, зазначає Маріо Райс.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Програма вирізняє в голосовому файлі 500 тисяч аспектів мовлення

"Програма Precire зіставляє [запис голосу кандидата] з голосами найкращих менеджерів з продажу або людей з високими лідерськими якостями, які є в базі. І головне - вона робить це об'єктивно, тоді як люди завжди схильні до суб'єктивних вражень", - пояснює фахівець.

"Відгуки наших клієнтів свідчать, що вони вражені точністю аналізу", говорить Райнер Бекер, співзасновник і директор кельнської компанії, яка спеціалізується на пошуку і професійному розвитку персоналу.

"Результати аналізу дозволяють не тільки виявити сильні і слабкі риси співробітника, але й розробити для нього поради, як він чи вона можуть поліпшити свій комунікативні навички", - додає він.

"Ще однією перевагою є те, що комп'ютерний аналіз не враховує такі аспекти, як стать, вік або зовнішній вигляд і, таким чином, є досить об'єктивним", - зазначає фахівець.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Метод голосового аналізу може прискорити процес пошуку роботи

Програма заощаджує час і гроші не лише роботодавців, але й тих, хто шукає роботу, каже Райс.

Недоліки

Утім, деякі фахівці не поділяють цього захвату. Наприклад, консультант з питань кар'єри і працевлаштування Маттіас Мартенс з компанії Martens & Friends бачить в голосовому аналізі більше недоліків, ніж переваг.

Аналіз може бути досить неточним для тих, хто проходить тестування нерідною мовою, або помилятися стосовно тих, хто спробує змінити своє мовлення, щоб підробити результати.

Пан Мартенс також побоюється, що тих кандидатів, хто відмовиться записувати голос, автоматично виключатимуть зі спиcку.

"Важливо, щоб результати такого аналізу оцінювали та інтерпретували досвідчені фахівці HR або психологи, а також, щоб кандидат міг отримати чесний відгук на результати тесту", - пояснює свою позицію пан Мартенс.

"Мене турбує те, що некомпетентні HR-менеджери матимуть спокусу полегшити собі життя, переклавши на комп'ютер ухвалення рішення про прийом на роботу", - додає він.

Фахівець з інформатики, неврології та психології з Університету Глазго доктор Алессандро Вінчіареллі застерігає, що аналіз голосу - ще досить новий метод, який використовується лише останні п'ять років.

Вчений застерігає, що довіряти його точності можна лише в половині випадків, отже другу половину, а краще взагалі всі випадки має проаналізувати фахівець.

"Ці технології не повинні замінити людей. Вони мають застосовуватися лише як допоміжний засіб", - додає він.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Метод підходить для найму на посаду, яка передбачає багато спілкування

Метод голосового аналізу добре підходить для відбору на посаду, яка передбачає багато спілкування. "Наприклад, для роботи в кол-центрах перевіряти таким чином навички спілкування цілком можливо".

"Дотепер відбір кандидатів, як правило, ґрунтувався на їхньому CV, що неминуче тягло за собою упередження щодо престижного університету або попереднього працевлаштування".

Голосовий аналіз дає шанс людям, які "з якихось причин не показали найкращі результати на певному етапі своєї кар'єри".

Але ризик полягає в тому, що HR-фахівці можуть відмовитись від інших методів відбору персоналу і довіряти лише технологіям.

"Важливо знайти правильний компроміс між розумним використанням технологій і повною залежністю від них", - підсумовує фахівець.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Новини на цю ж тему