На п'ятдесят відтінків світліше?

50 відтінків темряви Копирайт изображения Universal Pictures

Екранізація другої частини еротичного бестселера є більш легковажною і, здається, тільки виграє від цього, пише кінокритик BBC Culture.

Вважайте мене занудою, але якщо сіквел має назву "На п'ятдесят відтінків темніше" (в українському прокаті він вийшов у перекладі "П'ятдесят відтінків темряви" - Ред.), то він таки має бути хоча б трохи похмурішим за оригінал. Або принаймні більш таємничим.

Але творці другої частини еротичної драми "П'ятдесят відтінків сірого", знятої за бестселером англійської письменниці Еріки Джеймс, вирішили інакше.

Фільм виявився яскравішим, веселішим і взагалі більш легковажним, ніж попередня частина. І також кращим за неї, але не набагато.

У фінальній сцені першого фільму випускниця коледжу з довгим чубчиком і дивним ім'ям Анастейша Стіл (Дакота Джонсон) залишає свого бойфренда молодого мільярдера Крістіана Грея (Джеймі Дорнан), бо його надзвичайне захоплення садо-мазо практиками виявляється занадто екстремальним для неї.

Шокована жорстокістю Грея під час їхньої останньої зустрічі, дівчина іде від нього, і здається, вже ніщо не допоможе коханцям налагодити стосунки.

А втім - увага спойлер! - їм це вдається за лічені хвилини. В першій сцені другої частини Анастейша (Ана) відвідує виставку свого друга фотографа в Сієтлі і з подивом виявляє, що серед експонатів є кілька її портретів зблизька величезного розміру.

Саме в цей момент з'являється Крістіан, який благає Ану повернутися, і обіцяє, що більше не засмутить дівчину ані в спальні, ані за її межами.

Він каже, що його захоплення батогами і ланцюгами пояснюється важкими травмами дитинства, але заради Ани він готовий змінитися. Дівчина погоджується дати йому ще один шанс. І це, по суті, й весь сюжет стрічки.

Впродовж наступних двох годин не відбувається майже нічого, окрім того, що Крістіан демонструє дедалі більш вишукану галантність, а Анастейша не приховує своєї радості від цього.

Фільм цілком міг би вкластися й в половину свого часу, якби не регулярні - майже за розкладом - еротичні сцени та нахабний "продакт-плейсмент", який можна побачити хіба що в фільмах про Бонда.

Стосовно пікантних сцен також не варто надто перейматись. Дакота Джонсон і Джеймі Дорнан жваво оголюються, але зцілений містер Грей не здатний умовити Ану на щось більш екстравагантне за звичайну сцену з романтичної комедії.

На постерах до фільму герої-коханці зображені в масках, що могло б передбачати похід у якийсь таємний клуб свінгерів, на кшталт славетного кубриковсього "Із широко заплющеними очима".

Але ні - виявляється, що батьки Крістіана влаштовують благодійний бал у венеційському стилі. Цікаво, що в цьому може бути такого "темного"?

Приречений на невдачу

Варто таки зазначити, що безхмарні стосунки закоханих все ж таки дещо або радше дехто затьмарює. Так, час від часу в найнесподіваніших місцях виникає похмуре обличчя колишньої дівчини Крістіана (Белла Хіткот).

Завадити героям бажає й інша коханка містера Грея, яка колись навчила його премудростям БДСМ, але оскільки її роль зіграла Кім Бейсінгер, раптом починаєш шкодувати, що не дивишся "9 з половиною тижнів" натомість.

В Ани виникають деякі труднощі й з шефом на її новій роботі, але й ці сцени лише викликають ностальгію за іншим й значно кращим фільмом - "Діловою дівчиною" з Мелані Гріфіт (матір'ю Дакоти Джонсон) у головній ролі.

Копирайт изображения Getty Images

А потім гелікоптер Крістіана раптом й без жодної причини падає. Але всі ці "дрібні" неприємності так швидко вирішуються й забуваються, що стає дійсно весело.

Мати такого багатого, досвідченого і рішучого бойфренда - суцільне задоволення, але драматичної напруженості фільму це точно не додає.

Проте, той факт, що "П'ятдесят відтінків темряви" насправді виявляються на п'ятдесят відтінків світлішими, тільки додає фільму бонусів.

Перші "Відтінки", здається, рятував тільки той факт, що Джонсон чудово усвідомлювала, наскільки недалеким є фільм, і намагалась скрасити його пафосність, трохи більш награно підкочуючи очі, надуваючи губки і вимовляючи репліки дещо іронічніше, ніж передбачалося сценарієм.

Важко сказати, чи побачила Сем Тейлор-Джонсон глузливу гру Дакоти, але Джеймс Фолі, який зайняв режисерське крісло в другій частині, вирішив не приховувати почуття гумору своєї провідної акторки.

В результаті образ Анастейши стає цікавішим, а комічні ситуації виявляються навмисними, а не випадковими.

Втім, не тіште себе надією, фільм все одно залишається посереднім.

Слабкий сюжет і режисура, банальні діалоги, захоплення показною розкішшю і мільярдерським марнотратством не надто вирізняють еротичну фантазію режисера Фолі від звичайнісінької мильної опери.

Втім, деяка легковажність іде фільму на користь. Виникає враження, ніби вся знімальна команда раптом зрозуміла, що оскільки "П'ятдесят відтінків сірого" попри свою абсолютну бездарність зібрали 450 мільйонів фунтів в прокаті, їм можна розслабитися і отримувати задоволення.

Проблема лише в тому, чи залишиться Ана з Крістіаном, коли їй нарешті набриднуть наручники і зав'язування очей, адже містер Грей, позбавлений душевних мук і таємних пристрастей, є, як виявляється, надзвичайно нудною особистістю.

Десь наприкінці фільму Ану звинувачують у тому, що вона є холоднокровною аферисткою, яка полює на гроші Крістіана, і це могло би стати несподіваним поворотом сюжету.

Чи не виявиться Анастейша в наступній частині хитрою шахрайкою, яка вирішила миритися з витівками Крістіана тільки заради його статків?

І це, безперечно, було би більш захопливим, ніж усе, що відбувається в "П'ятдесяти відтінках темряви".

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему