Як іпохондрики впливають на здоров'я нації?

Вакцина Копирайт изображения Getty Images

Хто зможе нарешті переконати громадян у необхідності щеплення? Нещодавній експеримент показав, що це - особи із патологічним страхом захворіти.

Люди, які постійно стурбовані станом свого здоров'я, виявляються дуже корисними для суспільства, як свідчить нещодавно оприлюднене дослідження.

Науковці розробили комп'ютерну модель, яка відбиває ставлення людей до профілактичних щеплень.

І з'ясували, що навіть кілька осіб, які через підвищений страх захворіти, завжди роблять щеплення, можуть спонукати й інших наслідувати їхній приклад.

Тоді популяція досягне критичної маси вакцинованих людей і матиме "колективний імунітет", необхідний для запобігання епідемії.

З появою смертельно небезпечних інфекційних захворювань, як-от свинячий та пташиний грип, СНІД та інших, що передаються статевим шляхом, головним завданням сучасної медицини стало прогнозування епідемій.

З одного боку, воно необхідне, щоб знизити ризик захворювання, а з іншого, щоб підготуватися до можливого спалаху епідемії.

В основі моделювання лежить простий принцип - ви підхоплюєте вірус від тих, з ким близько контактуєте.

Але сучасні комп'ютерні моделі, як-от MIDAS Американського національного інституту охорони здоров'я, також враховують подорожі людей (міжнародні перельоти можуть легко поширити вірус на інші континенти), коло соціальних контактів і поведінку людей (тобто що впливає на їхнє рішення запобігти хворобі).

Епідеміологічні моделі зазвичай ґрунтуються на тому, що більшість людей поводяться однаково, пояснює дослідник Сяо Тао Лю з Університету Ланьчжоу. Але насправді це не так.

Лю та його колеги припускають іншу модель поведінки. Існує невелика кількість людей, які одразу зроблять щеплення, щойно з'явиться новина про спалах інфекції.

Така поведінка може бути зумовлена або особистими переконаннями, або сильним страхом перед хворобою.

Вакцина Копирайт изображения Getty Images
Image caption Існує невелика кількість людей, які одразу зроблять щеплення, щойно з'явиться новина про спалах інфекції

Втім, як відзначають вчені, ці індивіди мають непропорційний вплив на суспільство. Вони сприяють популярності щеплень.

До того ж їхній приклад допомагає розірвати замкнене коло, коли негативне ставлення до вакцинації однієї людини змушує й інших відмовлятися від неї.

Дослідження дозволяє дійти двох важливих висновків. По-перше, спалах епідемії дійсно великою мірою залежить від наших особистих рішень щодо свого здоров'я, а на ці рішення суттєво впливає думка інших людей.

А по-друге, результати зазвичай не є очікуваними. Досить складно передбачити рівень вакцинації населення, керуючись лише тим, як люди ухвалюють рішення робити або не робити щеплення.

Свідома меншість

Основною проблемою кампаній з вакцинації є так звані "халявщики". Тобто ті, хто самі не роблять щеплень через острах ускладнень чи з інших причин, але покладаються на те, що їх зроблять інші і таким чином завадять поширенню інфекції.

Якщо халявщиків стає занадто багато, загальний імунітет популяції знижується, і під загрозою опиняються всі її члени.

Така ситуація була, приміром, коли з'явились цілком необґрунтовані побоювання, що щеплення від кору, краснухи та паротиту можуть спричинити аутизм.

Більш ранні дослідження ставлення людей до щеплень показали, що вплив успішного прикладу вакцинації може коливатися протягом часу.

Тобто число людей, які вважають щеплення необхідними і роблять їх, може або різко зростати, або, навпаки, різко падати.

Такі коливання часто є результатом зовнішнього впливу, який штовхає систему то в один, то в інший бік.

Схожі коливання можна спостерігати в балансі хижаків та здобичі в екосистемі або у формуванні заторів в міському транспортному русі.

У таких випадках навіть незначний вплив може мати непропорційно великий ефект.

Ось чому Лю та його колеги припускають, що навіть невелике число прихильників вакцинації можуть суттєво впливати на поведінку багатьох людей.

Дівчина прибирає сміття Копирайт изображения Getty Images
Image caption Ми часто чуємо, що одній людині не змінити світ, але дослідження свідчать, що гарний приклад можуть наслідувати багато людей

Дослідники припускають, що на рішення зробити вакцинацію впливає послідовність виборів, зроблених нами особисто або нашим найближчим оточенням.

Наприклад, якщо в один сезон грипу ви не робили щеплення проти нього і захворіли, то наступного року ви можете наслідувати позитивний приклад того, хто прищепився.

Втім, у кожній популяції існує певна частка людей, які роблять щеплення за будь-яких обставин.

Дослідники впевнені, що навіть невелике число таких людей (скажімо, 5-10%) може помітно зменшити масштаби епідемії.

Модель також показує, що ефект є набагато сильнішим, коли прихильники щеплення постійно взаємодіють приблизно з одним колом людей, так як це й відбувається в реальному житті.

Такий самий принцип можна застосувати й до інших видів поведінки.

Так, кілька свідомих громадян, які завжди практикують безпечний секс, обмежують поширення венеричних інфекцій.

І це діє не тільки в медичній галузі. Відповідальне ставлення до енергоресурсів та переробки сміття можна також пропагувати таким чином. І не лише серед окремих людей, але й підприємств.

Висновки цього дослідження несуть і ще одну важливу ідею.

Ми часто чуємо, що одна людина не може змінити світ. Але виходить, що сила соціальної взаємодії наділяє нас більшою владою, ніж ми собі уявляємо.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему