Британія розслідує війну в Іраку

громадські слухання у справі війни в Іраку
Image caption Тоні Блер даватиме свідчення наступного року

Через понад шість років після вторгнення до Іраку у Британії розпочалося слухання щодо її ролі у війні. Слухання має дослідити події, які привели до залучення Британії до війни, а також участь у самому конфлікті.

Колишні Чільні посадовці, які сьогодні давали свідчення, сказали, що британський уряд неохоче вів розмови про усунення Саддама Хусейна від влади на початку 2001-го року попри заклики Вашингтона.

Сер Пітер Рікетс, який був тоді чільним посадовцем у розвідці, і сер Вільям Пейті, колишній посадовець у міністерстві закордонних справ, заявили, що британська політика ніколи не зосереджувалася на зміні режиму в Іраку.

Вони були першими свідками, яких викликали для свідчень перед комісією, яка провадить розслідування. Очікується, що свідчення даватимуть багато чільних посадовців, включно з колишнім прем'єром Тоні Блером, який даватиме свідчення наступного року.

Голова комісії сказав, що сподівається завершити розслідування наприкінці 2010-го року.

Відкриваючи слухання, голова комісії сер Джон Чілкот заявив, що попри те, що це не кримінальне розслідування, він не буде уникати критики установ та окремих осіб у разі потреби.

«Ми не є судом. Тут нікого не судять. Ми не можемо визначити провину чи невинність. Це може зробити лише суд. Але я зобов'язуюсь, що коли ми дійдемо до остаточного звіту, ми не будемо соромитися і критикуватимемо установи, процеси й окремих осіб, якщо це буде виправдано».

Image caption На застереження критиків, чи може слідство бути незалежним сер Джон Чілкот пообіцяв, що не працюватиме над "відбілюванням".

Також свідчення даватимуть колишній чільний працівник міністерства оборони Саймон Вебб та колишні чиновники міністерства закордонних справ сер Майкл Вуд і сер Вільям Пейті. Спірні досьє Члени комітету були обрані на Даунінг-стріт, викликавши запитання критиків про те, чи може він бути незалежним від уряду. Однак сер Джон Чілкот пообіцяв, що результатом розслідування не буде "відбілювання". У середу група заслухає колишніх високопосадових працівників міністерства закордонних справ стосовно тверджень, що режим Саддама Хусейна володів "зброєю масового знищення". Упродовж найближчих тижнів очікують, що комісія заслухає низку дипломатів, військових та політиків у тому числі пана Блера, який повинен постати перед слідчими на початку наступного року. Комісії з п’яти членів також дасть свідчення сер Джон Скарлетт, колишній начальник МІ-6, який у якості голови Об'єднаного розвідувального комітету склав критиковане досьє уряду щодо іракської зброї масового знищення. Війна призвела до загибелі 179 британських військовослужбовців.

Раніше в ході розслідування Батлера розглядалися недоліки у роботі розвідки перед війною, а розслідування Хаттона вивчало обставини, що призвели до смерті колишнього радника уряду Девіда Келлі.

Сер Джон Чілкот заявив, що сподівається завершити свою остаточну доповідь до кінця наступного року, хоча він застеріг, що робота може затягнутися і до 2011 року.