Ісламісти визнали себе винними

Уламки Невського експресу
Image caption Число загиблих більшає, оскільки багато поранених перебувають у важкому стані

Одне з ісламістських угруповань північного Кавказу взяло на себе відповідальність за вибух, влаштований на Невському експресі, який прямував із Москви до Санкт-Петербурга.

На вебсайті Kavkazcenter.com сказано, що напад минулої п'ятниці скоїли "Кавказькі моджахеди" за наказом свого лідера Доку Умарова.

Його називають найбільш розшукуваним в Росії повстанцем, однак встановити автентичність цієї заяви поки що не вдалося.

Москва назвала напад на Невський експрес актом тероризму.

Чеченця Доку Умарова вважають провідником повстанчого руху ісламістів на північному Кавказі. Він каже, що бореться з російським військом заради перетворення регіону на один з ісламських еміратів.

У заяві на вебсайті напад на потяг називається "актом саботажу" і частиною низки операцій, скерованих проти стратегічних об'єктів у Росії.

"Сьогодні ми виконуємо операції із саботажу на лініях електромережі, нафтових і газових газогонах. Багато таких операцій ще перебувають на стадії підготовки. Ми маємо намір здійснювати подібні диверсії у майбутньому, які з нашого боку є помстою... Ці диверсії триватимуть, доки окупанти на Кавказі не відмовляться від вбивств пересічних мусульман винятково на релігійному грунті."

Kavkazcenter.com у минулому також публікував заяви північно-кавказьких угруповань, що брали на себе відповідальність за напади в Росії. Ті заяви згодом виявлялися правдивими.

Image caption Відповідальність за вибухи взяло на себе угруповання, яке очолює чеченець Доку Умаров

"Холодний розрахунок"

Владімір Якунін, який очолює російську залізницю, розповів Бі-Бі-Сі, що він бачить схожості між нападом минулої п'ятниці, від якого загинуло щонайменше 26 осіб, і нападом у 2007 році на тому самому маршруті, у якому зазнали поранень 30 осіб, і за який до суду притягли двох чоловіків з Інгушетії.

Однак він сказав, що не знає, хто винний в останньому інциденті.

У вівторок поховали 26 загиблих на Невському експресі - швидкісному потязі, яким часто користуються урядовці та бізнесмени.

Серед похованих - Сергєй Тарасов, колишній віце-губернатор Санкт-Петербурга, і Борис Євстратіков, голова Федеральної агенції Державного резерву.

Щонайменше 100 людей зазнали поранень, коли внаслідок вибуху з колій зійшли три останні вагони біля станції Бологоє, що за 400 км на північний захід від Москви.

Другий менш потужний вибуховий пристрій спрацював у суботу неподалік місця першого вибуху. Як припускають, його привели в дію дистанційним управлінням. Як повідомляють, від другого вибуху постраждав один зі слідчих, який оглядав уламки потяга.

Міліція знайшла будинок, у якому, як припускають, зупинялися підозрювані. Російські засоби інформації оприлюднили фоторобот людини, яка може виявитися причетною до вибухів.

Міністерство внутрнішніх справ поширило летючки із зображенням рудого 50-річного чоловіка, якого свідки бачили неподалік місця трагедії.