Ізраїль покарав своїх офіцерів за білий фосфор

Обстріли в Ізраїлі

Ізраїль повідомив, що проти двох армійських офіцерів було застосовано дисциплінарні санкції під час вторгнення до смуги Газа, що почалося в грудні 2008 року.

Їх звинувачують у використанні білого фосфору під час операції в Газі в січні минулого року.

Інформація про це міститься у спеціальному звіті на 46 сторінках, який було подано на розгляд ООН.

Від Ізраїлю й адміністрації Хамас у смузі Газа вимагають розповісти ООН, що саме вони робитимуть, аби розслідувати воєнні злочини, які виявила місія на чолі із суддею Річардом Голдстоуном.

Порушення конвенції

Головною претензією ООН до командування Ізраїлю є застосування в ході воєнних дій білого фосфору.

Згідно з міжнародною конвенцією, використання білого фосфору для димових завіс довзоляється лише на відкритих територіях, однак категорично заборонено в густонаселених районах.

На телевізійних кадрах, зроблених під час операції "Литий свинець" у смузі Газа, видно, як 17 січня 2009 року снаряди з білим фосфором летять в бік місії ООН в палестинському місті бейт-Лахія, розповсюджуючи їдучий білий дим.

Будівля місії, в тому числі у школа на її території, були зруйновані, а люди, які зовалися всередині, загинули.

Ізраїль тривалий час відмовлявся сприяти судді Голдстоуну, однак тепер йому довелося дати офіційну відповідь на його звіт, щоб уникнути потенційного судового позову проти високопосадових офіцерів та урядових міністрів.

Суддя Голдстоун вважає, що обидві сторони, Ізраїль і Хамас, мають нести відповідальність за воєнні злочини.

Ізраїль намагався щосили захистити свої дії, наполягаючи на тому, що бойовики Хамасу розташовуються у цивільних районах, а тому жертви поміж цивільного населення є неминучі.

Тим не менше оголошення про те, що два чільні офіцери були дисциплінарно покарані, дають підстави припускати, що ізраїльські власті трохи відійшли від своєї позиції.

Звіт на 46 сторінках - це лише початок

Якими б не були позитиви й негативи операції в Газі, вона завдала серйозної шкоди іміджу Ізраїлю.

Аби ці справи не потрапили до міжнародного кримінального суду, Ізраїль має переконати світову спільноту, що він сам як слід розслідує звинувачення.

На ізраїльського прем"єр-міністра Беньяміна Нетаньяху чиниться потужний тиск, аби він дав наказ розпочати офіційне ретельне розслідування, але проти цього категорично виступає міністр оборони Єгуд Барак.

Тоді як Хамас запевняє, що сотні випушених по південному Ізраїлю ракет були скеровані винятково на військові цілі, ізраїльтяни це категорично відкидають.

Базована в Нью-Йорку правозахисна організація Хьюман Райтс Вотч закликає негайно розслідувати взаємні звинувачення.