Британія домагається пояснень від Ізраїлю

Підозрювані у вбивстві в Дубаї
Image caption Паспортні фотографії підозрюваних у вбивстві в Дубаї.

Британський міністр закордонних справ сказав, що офіційний Лондон твердо вирішив з’ясувати, як фальшиві британські паспорти виявилися в руках осіб підозрюваних у вбивстві чільного представника палестинської організації Хамас.

Девід Мілібанд сказав, що використання шести британських паспортів викликає «обурення».

Начальник поліції в Дубаї сказав, що на 99% впевнений у тому, що до смерті Махмуда Аль-Мабу причетні ізраїльські агенти, але Ізраїль заявляє, що доказів такої причетності немає.

Дипломатична напруженість почала зростати після того, як поліція заявила, що вбивство у розкішному готелі в Дубаї минулого місяця пов’язують з 11-ма підозрюваними, що мали паспорти європейських держав.

'Важкі запитання'

У зв’язку з цим Ірландія викликала ізраїльського посла на спеціальну розмову, а Франція також оголосила, що вимагає пояснень використання фальшивого паспорта.

Пан Мілібанд сказав, що "сподівається і очікує" на повну співпрацю Тель-Авіва у розслідуванні, яке оголосив прем’єр-міністр Ґордон Бравн.

Розслідування має з’ясувати, як у справі постали паспорти з іменами шести британських громадян – мешканців Ізраїлю, хоча фотографії на фальшивих паспортах належали іншим людям.

Image caption Начальник поліції в Дубаї "на 99% впевнений", що убивці були агентами ізраїльського Моссаду.

У вбивстві, що сталося в Дубаї 20 січня обвинувачують ізраїльську спецслужбу Моссад.

Пан Мілібанд відмовився переповісти, про що йшлося у 20 хвилинній розмові ізраїльського посла Рона Просора та голови британської дипломатичної служби Пітера Рікетса.

В інтерв’ю радіо Бі-Бі-Сі міністр сказав: «Дуже і дуже важливо, щоб ми не оголошували жодних звинувачень до того, як ми будемо знати, що вони мають міцні підстави.»

Він додав: "Будь-яке зловживання британськими паспортами викликає обурення. Ми це розглядаємо дуже серйозно – надійність нашої системи критично важлива."

Пан Просор після зустрічі сказав, що "зазвичай зміст подібних розмов не переповідають.»

У Дубліні ізраїльський посол Ціон Евроні також наполягав, що він нічого не знає про вбивство ватажка Хамасу.

Загроза кризи

Редактор Бі-Бі-Сі у справах Близького Сходу Джеремі Бовен сказав, що у разі підтвердження, що Ізраїль скористався британськими паспортами «в якихось сумнівних задумах своєї спецслужби Моссад, як це було у минулому з канадськими і новозеландськими" то у взаєминах між Британією та Ізраїлем «настане криза.»

Британська Агенція з питань організованої злочинності підтвердила, що фотографії та підписи на паспортах використаних у Дубаї не збігаються з фотографіями та підписами паспортів виданих у Британії.

Чоловіки, імена яких вписані у ті паспорти є особами з подвійним британським та ізраїльським громадянством і вони усі відкидають причетність до убивства.

Image caption Британський міністр закордонних справ Девід Мілібанд наголошує на серйозності становища.

Ірландський уряд повідомив, що паспорти використані підозрюваними у вбивстві ватажка Хамасу мали справжні номери, але інші дані не відповідали даним людей імена яких вписані у паспортах.

Франція і, як повідомляють, Німеччина висловили сумніви щодо тотожності двох підозрюваних, які використали французький та німецький паспорти і також вимагають пояснень від ізраїльської сторони.

У повідомленнях припускають, що убитий ватажок Хамасу перебував у Дубаї з завданням купити зброю для палестинського ісламістського руху Хамас.

За підозрою у причетності до вбивства допитували двох палестинців. Поліція не оприлюднила їхніх імен, але каже, що вони після убивства «втекли до Йорданії».

Офіційні органи в Дубаї, які видали ордери на арешт, кажуть, що підозрювана група, як виглядає, була професійним підрозділом, імовірно засланим певною державою.

«Є 99%, якщо не 100%, впевненості, що за убивством стоїть Моссад», сказав генерал поліції у Дубаї Дагі Халфан в інтерв’ю англомовній газеті, яка виходить в Абу-Дабі.

Британський депутат Джордж Ґаловей, який завжди гостро критикував Ізраїль, заявив, що ізраїльським заявам у цій справі вірити не можна.