"Квартет" - проти розширення поселень

"Квартет" у Москві
Image caption "Квартет" у Москві

Учасники "квартету" міжнародних посередників по Близькому Сходу засудили Ізраїль за рішення почати будівництво житла для євреїв у Східному Єрусалимі.

"Необхідно утриматися від зносу будівель і виселення людей в Східному Єрусалимі," квартет "також закликає обидві сторони дотримувати спокій, стриманість і утримуватися від провокаційних дій і підбурливі риторики", - йдеться в заяві, яку за підсумками засідання зачитав генсек ООН Бан Кі Мун.

У засіданні квартету в Москві також взяли участь міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, держсекретар США Хіларі Клінтон, верховний представник ЄС із зовнішньої політики Кетрін Ештон і спецпредставник близькосхідної "четвірки" Тоні Блер.

Реакція регіону

На думку ізраїльського МЗС, прийнятий в Москві документ віддаляє досягнення реальної угоди між ізраїльтянами та палестинцями.

"Заява" квартету "ігнорує досвід попередніх шістнадцяти років і не враховує ту обставину, що світ повинен бути збудований від підстави, на основі практичних дій на місцях", - заявив глава відомства Авігдор Ліберман.

На його думку, подібні рішення "дають палестинській стороні помилкове враження, що зволікання та відмова сідати за стіл переговорів на підставі помилкових претензій наблизить їх до мети".

У свою чергу, Палестинська автономія вітала досягнуту "квартетом" домовленість.

"Ми також просимо" четвірку "трансформувати її в примусовий механізм, який змусить Ізраїль виконати свої зобов'язання і припинити поселенську активність на Західному березі і в Східному Єрусалимі", - повідомив помічник глави автономії Саєб Ерикат.

Статус Єрусалима і палестинська держава

У документі, озвучену Бан Кі Муном, підкреслюється, що "питання статусу Єрусалиму відноситься до питань остаточного статусу, який має бути вирішений шляхом переговорів".

Image caption Бан Кі Мун і Сергей Лавров

Дипломати закликали сторони до початку непрямих переговорів, які повинні привести протягом 24 місяців до врегулювання конфлікту, в тому числі до створення палестинської держави.

Про будівництво об'єктів житла для єврейських поселенців в окупованому Східному Єрусалимі було оголошено під час візиту до Ізраїлю віце-президента Джо Байдена, через що американська адміністрація визнала себе ображеною.

Палестинці у відповідь на рішення про розширення поселення призупинили мирні переговори з Ізраїлем, які велися через американського посередника Джорджа Мітчелла.

Проте, як підкреслила Клінтон, виступаючи в Москві, Ізраїль та Сполучені Штати зберігають "сильні й міцні" відносини, незважаючи на недавні тертя через будівництво нових єврейських поселень.

Довгоочікуваний дзвінок Нетаньяху

Мітчелл теж зараз знаходиться в Москві, він скасував заплановану поїздку на Близький Схід.

У четвер ввечері відбулася телефонна розмова між Клінтон і прем'єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху, в ході якого обговорювалися "конкретні дії, які можна зробити для покращення атмосфери для просування до миру", повідомив супроводжуючий Клінтон представник Держдепартаменту Філіп Кроулі.

За словами кореспондента Бі-бі-сі при американському зовнішньополітичному відомстві Кім Гаттас, Ізраїль, можливо, зробить якийсь жест доброї волі, наприклад, звільнить якусь кількість палестинських ув'язнених.

"Але цього, судячи з усього, досить для того, щоб Мітчелл поїхав на Близький Схід в ці вихідні", - зазначає наш кореспондент.

Більше того, Клінтон сказав, що Нетаньяху прилетить до Вашингтона на наступному тижні.