Обама і Нетаньяху поговорили, але про різне

Біньямін Нетаньяху наполягає на праві євреїв будувати помешкання у Східному Єрусалимі
Image caption Біньямін Нетаньяху наполягає на праві євреїв будувати помешкання у Східному Єрусалимі

Ізраїльський прем'єр-міністр Беньямін Нетаньяху провів переговори з президентом Бараком Обамою. Це була їхня перша зустріч, відколи Ізраїль схвалив плани побудувати додаткове житло для єврейських поселенців на палестинських територіях, які за міжнародним правом вважаються окупованими.

Ізраїльські представники сказали, що зустріч двох лідерів пройшла в "гарній атмосфері", проте Білий Дім не прокоментував зміст переговорів.

Раніше Біньямін Нетаньяху - консервативний політик, який вперше визнав право палестинців на власну державу лише торік, - попередив, що переговорам про мир на Близькому Сході загрожують вимоги палестинців заморозити побудову єврейських поселень на території, яку вони вважають своєю. Палестинці відповіли, що мирний процес гальмує політика самого Нетаньяху.

Тим часом у вівторок уночі стало відомо, що муніципальний уряд Єрусалима щойно схвалив побудову ще 20 нових квартир для євреїв на місці, де колись стояв старий готель, в районі Шейх Джарра у Східному Єрусалимі.

"Без поступок"

Представник Білого Дому сказав Бі-Бі-Сі, що панове Нетаньяху та Обама спершу зустрічалися півтори години, після чого Барак Обама пішов до своєї резиденції, але Біньямін Нетаньяху попросив про ще одну зустріч, і вони провели разом іще півгодини.

Представники ізраїльського прем'єра сказали, що під час переговорів була "гарна атмосфера", але Білий Дім не прокоментував переговори. Врозріз із традицією, журналістів не запросили зафіксувати момент рукостискання двох лідерів перед початком переговорів.

Як каже кореспондент Бі-Бі-Сі в Вашингтоні Стів Кінгстон, прийом Нетаньяху виразно контрастував із тим, як зазвичай у Білому Домі вітають ізраїльських лідерів.

Наш кореспондент каже, що американці усвідомлюють: що після масштабного дипломатичного скандалу пан Нетаньяху приїхав до Вашингтона, не пропонуючи жодних очевидних поступок чи кроків назустріч.

Минулого тижня президент Обама сказав, що плани побудувати 1600 помешкань у палестинській частині Єрусалима не сприяють мирному процесу. Проте в понеділок прем'єр Нетаньяху повторив, що Ізраїль має "право будувати" в Єрусалимі.

Понад 500 тисяч євреїв живуть у понад 100 поселеннях, побудованих від часу окупації Ізраїлем 1967 року Західного Берега та Східного Єрусалима. Ці поселення за міжнародним законодавством вважаються незаконними, проте Ізраїль це оскаржує.

Критика держсекретаря

Барак Обама переважно утримувався від публічних коментарів щодо планів будувати нові помешкання в Східному Єрусалимі, про які було оголошено під час візиту віце-президента США Джо Байдена до Ізраїлю два тижні тому.

Проте держсекретар Гілларі Клінтон, а також Джо Байден та кілька чільних урядовців, неодноразово критикували ізраїльський уряд за те, що той ставить під загрозу непрямі переговори під посередництвом спеціального посланця США Джорджа Мітчелла.

У промові перед впливовою проізраїльською лобістською групою AIPAC ("Громадський комітет американсько-ізраїльських справ") вона зажадала, щоб Ізраїль поширив на Східний Єрусалим дію 10-місячного мораторій на нове будівництво на Західному Березі.

Проте в своїй промові тією ж лобістською групою того ж дня пан Нетаньяху сказав: "Єврейський народ будував Єрусалим 3000 років тому, і єврейський народ будує Єрусалим сьогодні. Єрусалим - це не поселення. Це наша столиця".

Прем'єр Нетаньяху не визнав поділу Єрусалима на єврейську й палестинську територію навіть тоді, коли вперше припустив створення палестинської держави минулого року.

Кореспондент Бі-Бі-Сі в Єрусалимі Пол Вуд каже, що нечисленні подробиці переговорів у Вашингтоні свідчать про непрості переговори між двома лідерами, і ситуація передбачає історичне випробування сили волі з двох боків.