Криза в Греції знову підриває довіру інвесторів

Греція

Міністр фінансів Греції Георг Папаконстантіноу запевнив, що його країні не загрожує дефолт. Але інвестори залишаються стурбованими щодо планів порятунку грецької економіки, попри показники прогресу у виході з кризи, які пролунали під час переговорів минулими вихідними.

Читати про переговори України та МВФ щодо позики

Відсоткова ставка, затребувана інвесторами, які позичають гроші Греції, близька до рекордно високої позначки. Це свідчить, що острахи щодо спроможності тієї країни повернути позики залишаються.

Греція була вимушена просити 40 мільярдів євро у Міжнародного валютного фонду та Євросоюзу. Але деталі угоди досі не погоджені остаточно.

Невирішеною також залишається проблема із європейськими учасниками угоди, особливо Німеччиною, які вкрай неохочі до участі у виведенні грецької економіки з кризи.

Час спливає

У понеділок грецька відсоткова ставка, яку країна має платити, позичаючи гроші на міжнародних ринках – була всього на 9.15 відсотка нижча від зареєстрованого минулого тижня рекорду.

Відсоткова ставка для Греції на 6.14 відсоткових пунктів вища від встановленої для Німеччини, яку вважають найбезпечнішою для інвестицій в Європі. Це найбільший розрив у виплатах за бондами продовж останніх 12 років.

Грецький міністр фінансів Георг Папаконстантиноу заявив, що перемовини з МФВ минулими вихідними пройшли успішно, а голова Міжнародного валютного фонду Домінік Стросс-Кан, в свою чергу, заявив, що угоду укладуть "вчасно і з урахуванням потреб Греції".

Image caption Інвестори стурбовані

Переговори мають відбутися із урахуванням низки кінцевих термінів, зокрема, 8,5 мільярдів євро необхідні Греції до 19 травня – наступної дати виплати за бондами.

Потреба крайньої економії

Згідно з очікуваннями, МВФ надасть 10 мільярдів євро на підтримку цього року, а понад це країни єврозони мають надати ще 30 мільярдів. Але розподіл підтримки по закінченню цього року залишається незрозумілим. Це може відобразитися на готовності європейських країн долучатися до фінансової підтримки, що також є ще одним приводом для нерішучості інвесторів.

Європейські лідери прагнуть доповнювати кожну угоду жорсткими умовами. Приміром, Голандія вже заявила, що дочекається оголошення усіх подробиць плану, перш ніж виносити його ратифікацію на розгляд парламенту. Вона з числа тих європейських країн, які очікують від Греції подальших заходів суворої економії, перш ніж отримати гроші на підтримку економіки.

Високопосадовці із правлячої німецької коаліції зазначили, що вони готові допомагати Греції доти, доки та йтиме назустріч "жорстким умовам", хоча й описали фінансову допомогу як "крайній захід".

Міністр фінансів Франції Крістін Легард також зобов’язала домагатися від Греції звітів за використання будь-якої матеріальної допомоги.

Водночас, вимоги іще жорсткішої економії у Греції майже напевно зустрінуть спротив всередині країни.

В Греції вже відбулися публічні демонстрації проти пропонованих обмежень державних витрат, які, за словами уряду, необхідні, аби витягнути країну із глибокої боргової ями.

Дефіцит бюджету Греції минулого року складав 13.6 відсотків від ВВП – це більше, ніж передбачало міністерство фінансів. Наразі уряд має амбітні плани знизити його до трьох відсотків до закінчення 2012 року.

Попри невизначеність, пан Папаконстантіноу доклав зусиль, аби запевнити інвесторів, заперечивши небезпеку несплати Грецією своїх боргів. Він також зазначив, що може вдатися до короткотермінових позик, якщо з МВФ не вдасться домовитися.

Окрім цього міністр фінансів попередив спекулянтів, які роблять ставки на дефолт Греції.

"Все, що я можу сказати, це те, що вони програють власні сорочки", - сказав він журналістам на минулих вихідних.