Македонські албанці вимагають своєї правди

Скоп'є

Під керівництвом ради, яка координує близько сорока албанських організацій, у Скоп'є македонські албанці висловили свій протест владі попри те, що в керівну коаліцію входять і албанські партії.

Кілька тисяч албанців протестували під гаслом «За правду». Під прапорами сусідньої Албанії демонстранти вигукували «за етнічну Албанію», «свободу засудженим», «стоп проекту «Скоп'є 2014». Вони заявляють про дискримінацію албанського населення та їхньої мови і прагнуть здобути більше прав.

Албанець Алі на запитання, за що вони виступають, відповів: «За все, за покращення, за рівноправ'я, за мову, за все, що мають македонці, все повинні мати і албанці!»

Вони хочуть національної ідентичності албанського населення в Македонії, яке становить 23 відсотки, щоправда самі албанці стверджують, що їх у країні 40 відсотків.

Македонські албанці вимагають також від політичної верхівки якнайскоріше врегулювати суперечку з Грецією щодо назви країни.

Греція блокує переговори зі вступу Македонії у Євросоюз, вимагаючи від неї змінити назву, оскільки вважає, що має виключне право на цю назву.

Раніше албанці вустами своїх політичних лідерів вже заявляли, що їх терпець на межі, і що вони не мають наміру так довго чекати, поки влада зможе віднайти прийнятну для країни назву.

«Все одно, але у Європу і НАТО, 100 відсотків албанців хочуть так! Байдуже, з якою назвою країни, не має різниці, але у Європу та НАТО. Не хочемо бідності… Чекатимемо на дії влади один місяць, не більше, і такий же ультиматум для Європи - найбільше місяць. А як ні, не буде ні Македонії, нічого… Немає майбутнього у держави.»

Попри такі гарячі настрої серед учасників протесту, більшість із яких чоловіки досить молодого віку, демонстрація загалом була мирною, хоча були і побиті дорожні знаки, і бігборди та кілька автомобілів.

Кількість поліції у місті, а також поліцейської та військової техніки була безпрецедентною, оскільки напередодні дуже активно ходили чутки про повторення 2001 року, коли етнічні протести переросли у збройний конфлікт. Серед іншого македонським албанцям не подобається проект «Скоп'є-2014», за яким на головній площі столиці має бути зведений двадцятиметровий пам'ятник Олександру Македонському в оточенні левів, а також побудована православна церква.

Македонець Йован каже: «Всі їхні гасла - албанською. Вони багато проти чого протестують. Вони проти проекту «Скоп'є-2014», проти судового процесу над албанцями. Вони самі не знають. Хочуть мечеть на площі. Але з того виходить трохи інше, трохи ширше. Ось у чому проблема.»

Влада Македонії намагається знайти компромісне рішення під тиском двох своїх найчисельніших народів - македонців, для переважної більшості яких є неприйнятною зміна назви, та албанців, для яких немає значення, як називатиметься країна, головне - щоб це була албансько-македонська конфедерація.