Міхаїл Ходорковський оголосив голодування

Міхаїл Ходорковський хоче, щоб про його скаргу знав президент Медведєв
Image caption Міхаїл Ходорковський хоче, щоб про його скаргу знав президент Медведєв

Колишній керівник нафтової компанії ЮКОС у Росії Міхаїл Ходорковський оголосив голодування у в'язниці. Він протестує проти продовження терміну перебування під вартою для нього та його колишнього ділового партнера Платона Лебедєва.

Він передав судді Віктору Данилкіну касаційну скаргу на постанову про подовження арешту на засіданні Хамовнічівського райсуду. Пан Ходорковський твердить, що збирається голодувати, поки не отримає підтвердження, що президент Дмітрій Медведєв знає про те, що відбувається. Його адвокат каже, що заява прес-служби Медведєва про те, що він ознайомлений із ситуацією, його влаштувала б.

У квітні до Карно-Процесуального кодексу Росії було прийнято поправки, які забороняють застосовувати арешт до підозрюваних у скоєнні економічних злочинів. Ці поправки були ініційовні президентом Медведєвим. Проте рішення про продовження терміну перебування під вартою для панів Ходорковського та Лебедєва було прийняте в рамках карної справи, за якою їх звинувачують у розкраданні 350 млн тонн нафти та відмиванні доходів.

Суддя заявив, що справа обвинувачених складається з 188 томів, і розглянути її до того, як закінчиться попередній термін арешту, не виглядає можливим.

Звинувачення на адресу панів Ходорковського та Лебедєва стосуються до періодів з 1998 до 2004 року. Їх було засуджено в 2005 році за сімома статтями, що зводяться до шахрайства та ухилення від виплати податків. Їх було засуджено до 9 років тюрми, пізніше термін скоротили до 8.

Звинувачені не визнали своєї провини. Міхаїл Ходорковський назвав карні справи проти них політично вмотивованими.

У березні слухання справи "ЮКОС проти Росії" пройшло у Страсбурзі, в Європейському суді з прав людини. Рішення очікується за кілька місяців. Акціонери вже неіснуючої нафтової компанії звинувачують уряд Російської Федерації в тому, що він порушив їхнє право на справедливі судові слухання та захист власності.