Підтверджено: під Чорним морем - газ

В Чорному морі багато газогідрату, але Україна сама навряд чи зможе його видобувати
Image caption В Чорному морі багато газогідрату, але Україна сама навряд чи зможе його видобувати

У Севастополі німецькі та українські науковці щойно завершили комплексні дослідження північної частини Чорного моря.

Спільна травнева експедиція підтвердила наявність у економічній зоні України багатьох донних джерел великої кількості природного газу.

Якими ж є перспективи видобутку "морського газу" на ім'я "газогідрат"?

Питання ефективності

Під час підсумкової прес-конференції на борту найсучаснішого німецького НДС "Maria S. Merian" про так званий метано-гідрат, що є джерелом природного газу, майже і не згадувалось. Але радник Федерального міністерства освіти та науки уряду Німеччини Міхаель Шліхт вказав на те, що мета походу судна навколо цілої Європи, окрім досліджень у галузі мікробіології та океанографії містить і щось більш цінне.

М. Шліхт каже: "Німецький уряд приділяє велике значення дослідженням, що їх здійснює судно "Maria S. Merian". Відповідно, профільне міністерство виділяє для цих досліджень значне фінансування".

Велике фінансування - для великих завдань. Одне з них, над яким б'ються науковці всього світу, - ефективна технологічна схема видобутку природного газу з розпорошених на дні океанів та морів газогідратів.

Першими у Чорному морі метанові витоки, що є ознаками покладів газогідратів, відкрили українські науковці, зокрема група під керівництвом академіка НАН України Геннадія Полікарпова та члена-кореспондента цієї академії Віктора Єгорова.

Запаси є

Їхній учень, завідувач відділом радіаційної та хімічної біології Інституту біології південних морів доктор біологічних наук професор Сергій Гулін каже, що у дослідженнях "морського газу" українські науковці йдуть у ногу із часом. Але дуже складний та витратний видобуток такого газу потребує кооперації із потужними науковими та промисловими країнами.

Сергій Гулін: "Наша - українська - частина Чорного моря відрізняється найбільшими запасами газогідратів. Це - найперспективніше вуглеводородне джерело на планеті. За розрахунками, глобальних запасів газогідратів достатньо для того, щоб забезпечити потреби людства у газі на 6 тисяч років. Питання - у технології видобутку, бо це дуже складне для видобутку газу джерело..."

На думку професора Сергія Гуліна, якщо серйозно вкластись у найсучасніші технології видобутку "морського газу", у перспективі Україна могла б збільшити власні щорічні газові обсяги у кілька десятків разів. І таке помпування морського метану на тривалий час зменшило б потребу у придбанні закордонного газу.

Перспектива

Сергій Гулін каже: "Максимальна оцінка, що тільки в українській економічній зоні Чорного моря газогідратів може вистачити на півтори тисячі років".

Професор Гулін додав, що промислове налагодження видобутку "морського газу" є справою перспективною, дуже складною та такою, що потребує потужних досліджень. Схоже, подібної думки - і німецькі партнери, які, як відомо, навіть із довготривалих та недостатньо профінансованих наукових проектів здатні зробити швидке "німецьке промислове диво".

Як повідомляє німецька сторона, перші спроби дослідницького свердління із використанням нового морського бурового приладу заплановані на 2011-2012 роки.