Нема мита Москві - нема газу Мінську

Лукашенко
Image caption Мінськ не підписав угоду про митний союз із Росією. Відповідь із газом не забарилася

Президент Росії Дмітрій Медвєдєв поставив ультиматум Білорусі: якщо Мінськ не сплатить газовий борг у розмірі 200 мільйонів доларів протягом 5 днів, Москва вдасться до суворих заходів.

Не виключено скорочення обсягів постачання російського газу в Білорусь. Час ультиматуму збігає у понеділок, "Газпром" увімкнув таймер. Офіційний Мінськ поки що мовчить.

У чому ж причини чергового газового конфлікту Мінська та Москви?

Експерт: Росія хоче створити економічний зашморг Лукашенку

Тиск на Лукашенку

Росія, яка активно покращує взаємини з Україною президента Віктора Януковича, в той же час методично посилює тиск на Білорусь Аляксандра Лукашенки .

Останні роки Москва наполегливо зіштовхує Мінськ зі своєї "нафтогазової голки", позбавляє Білорусь своїх економічних преференцій, які раніше давали можливість казати про "білоруське економічне диво".

На початку цього року Росія виграла так звану нафтову війну з Білоруссю, примусивши Мінськ погодитися на ринкові ціни нафти з урахуванням експортного мита. Зараз черга дійшла до газу.

Минулого вівторка, приймаючи голову "Газпрому" Алексєя Міллера, президент Росії Дмітрій Медвєдєв наказав "Газпрому" скоротити постачання газу до Білорусі, якщо не буде запропоновано схему ліквідації білоруської заборгованості, і якщо Мінськ не почне платити встановлену ціну за газ.

Від початку року Білорусь заборгувала Росії 200 мільйонів доларів за газ через те, що платила 150 доларів за тисячу кубометрів, а не 169, як випливає з контракту.

Білорусь каже, що більше платити не може через економічну кризу. Зокрема минулої п’ятниці про це російському керівництву казав сам президент Лукашенка.

Але його російський колега Дмітрій Медвєдєв цей аргумент не сприйняв: "Треба зізнатися по-чесному, зараз усім важко: і в нас свої проблеми, і в "Газпрому" багато проблем, тому, на жаль, це недостатнє пояснення".

Офіційної реакції на ультиматум Медведєва ані в уряді Білорусі, ані в адміністрації президента, ані в компанії "Бєлтрансгаз" наразі немає.

Правила гри

Про газовий борг стало відомо не вчора, про нього росіяни постійно нагадували білорусам.

Критичною ситуацію з боргом назвати важко, і просять у Білорусі далеко не європейську ціну газу. Але, як вважають аналітики, Москва хоче не стільки грошей, скільки зміни правил гри, тобто правил торгівлі з Білоруссю.

Заступник директора московського Інституту країн СНД Владімір Жарихін каже: "Ну, так же неможливо - самому встановлювати ціни на товар, який купуєш. Такого не буває не лише в міждержавних взаєминах, але і в діловому співробітництві. Тому в Росії й урвався терпець. Навіть Україна собі такого не дозволяла. Вона перекривала газ, який ішов у Європу, але ж Київ пропоновував змінити домовленості. Україна ніколи не робила так: ми платимо стільки, кільки хочемо".

Українська влада, проте, завжди заявляла, що газ у Європу перекривав саме Газпром на кордоні з Україною, бо крани на газопроводах не знаходяться на території України.

Мінськ мито, Москва газ

Білоруські аналітики зауважують, що чергова "газова війна" Білорусі та Росії спалахнула після того, як Мінськ відмовився увести в дію з 1 липня спільний Митний кодекс, фактично підірвавши процедуру створення Митного союзу з Росією та Казахстаном.

Газ для Росії завжди був елементом для зовнішньополітичного тиску на сусідів, і в такій якості він застосовується і цього разу, вважає мінський політолог В’ячеслав Оргіш.

"По-перше, Москва спробує натиснути на Мінськ, щоб той все ж підписав документи Митного союзу. По-друге, вона спробує отримати від Мінська більше поступок заради економічних інтересів Росії в Білорусі. Це стосується тих об’єктів, які цікавлять тут російський капітал. До цього додається те, що Москва має більш вигідну позицію, ніж раніше. З приходом до влади в Україні Віктора Януковича українське питання вирішується для Кремля більш успішно. І на цьому тлі білоруський президент фактично пасе задніх. Ті преференції від Москви, які він мав раніше, тепер певною мірою відійшли Януковичу. І сьогодні Лукашенка більше не є ексклюзивним партнером Кремля, як це було раніше", - сказав він.

Складність ситуації для пана Лукашенки не лише в тому, що Білорусі конче потрібні російські ресурси для подолання економічної кризи, але і в тому, що за півроку в Білорусі відбудуться президентські вибори, і цього разу забезпечувати "елегантну перемогу" Лукашенці на них, скоріше всього, доведеться без економічної та політичної підтримки Росії.