У Чехії засуджено трьох українців

Крапку над гучною справою злочинної групи трьох українців поставив обласний суд у місті Усті-над-Лабем, що на північному заході Чехії. Група майже рік, з березня 2008 до лютого 2009, обкрадала і знущалася над двома десятками заробітчан з Румунії, Болгарії та України.

Image caption Василь Бенца (ліворуч), Володимир Дубленич і Михайло Завацький (праворуч) у супроводі охоронців

Суд назвав вчинки українців торгівлею людьми. Двох звинувачених, Володимира Дубленича і Василя Бенцу, суд покарав сімома роками ув'язнення, Михайла Завацького - терміном 5 років. Максимальний термін, який могли отримати українці, міг бути 12 років.

Українці наобіцяли заробітчанам гарну зарплату - три долари за годину праці, але потім змушували їх як новітніх рабів працювати на полі та на м'ясокомбінаті аж по 17-20 годин на день, виплачували їм лічені копійки - від 8 до 20 доларів на тиждень.

На ці гроші люди повинні були прохарчуватись - тому їли лише раз на день, та й то майже саму картоплю. Недоїдали, деколи навіть голодували.

Слідство довело і суд підтвердив, що група зловмисників забрала у заробітчан паспорти, погрожувала побоями. За всіма під час роботи вдень наглядали, а на ніч усіх закривали в гуртожитку на ключ.

Прес-секретар суду Ірена Єржбакова так описала умови праці і життя ошуканих людей: "Звичайно, заробітчани не отримували обіцяної зарплати, її в них відбирали нібито як оплату за проживання в гуртожитку. Троє українців, зокрема Василь Бенца, застосували до заробітчан і зброю - газовий пістолет, електророзряди."

Чеська поліція затримала групу новітніх українських "рабовласників" ще 16-го лютого 2009 року. За словами Павла Гантака, речника відділу боротьби з організованою злочинністю, злочини, які виходять за рамки однієї нацменшини чи групи чужинців, не є частими, але теж мають місце.

Павел Гантак: "Така модель не є буденною. Однак такі справи, коли організатором злочину є людина або група людей іншої національності, ніж їхня жертва, не є винятком."

Слідству допомогли не лише свідчення потерпілих, але і письмові докази, які було знайдено при обшуках - зокрема блокноти з нотатками. З них слідчі змогли підрахувати, що група українських злочинців заробила на своїх рабах сотні тисяч доларів.

Справа новітніх рабовласників і рабів була абсолютно новою і для суду, як розповіла речниця суду Ірена Єржабкова: "Безперечно, це вперше, коли таку чи подібну справу розглядав обласний суд в Усті-над-Лабем. З нічим подібним ми дотепер не зустрічались. Частина потерпілих була з України, частина з Болгарії, інші з Румунії. Всі згодом повертались на батьківщину без жодного заробітку."

"Крапку" в справі поставлено, але вона змінилась на "кому". Один із засуджених, Василь Бенца, відразу після вироку суду вирок оскаржив. Не виключено, що той самий крок зроблять і інші двоє засуджених.

Це означає, що останнє слово повинна буде сказати за кілька місяців вища судова інстанція Чеської Республіки - Вищий суд у Празі.