Білорусь заплатила "Газпрому" за газ

Президент Лукашенка
Image caption Президент Лукашенка назвав поведінку "Газпрому" цинічною

Білорусь перерахувала "Газпрому" 187 млн. доларів США і повністю погасить борг за постачання газу.

Про це повідомив перший заступник прем'єр-міністра Білоруси Уладімір Семашка.

При цьому він підкреслив, що теперь Мінськ має абсолютне право вимагати від "Газпрома" погашення боргу за транзит газу у сумі 260 млн. доларів США до 10:00 24 червня.

"Якщо цього не буде зроблено, ми будемо змушені припинити транзит", - додав перший віце-прем'єр Білорусі.

Тим часом, Литва повідомила про скорочення постачання російського газу на 30%.

Національна газова компанія Литви, Lietuvos Dujos, повідомила, що зареєструвала скорочення обсягів газу зранку у середу.

Росія скоротила постачання газу до Білоруси на 60% відсотків через суперечку з оплатою, але наполагала на тому, що не це вплине на поставки газу до європейських країн, які лежать на його транзитному шляху.

Литва, яка є першою країною-членом ЄС, що відчула на собі наслідок російсько-білоруської газової суперечки, готується імпортувати газ через сусідню Латвію.

Вчора на зустрічі з керівником МЗС Росії Сергеєв Лавровим пан Лукашенка наказав перекрити транзит, доки Газпром не покриє борг за транзит, який становить 260 млн. доларів США.

22 червня вранці керівник Газпрому Алєксей Міллєр повідомив, що скорочення поставок російського газу в Білорусь склало 30% добового обсягу.

Таке рішення він пояснив тим, що за останню добу Білорусь не зробила жодного кроку для погашення боргу перед Газпромом, який оцінюється майже в 200 млн доларів.

Алєксандр Лукашенка запропонував провести взаємозалік боргу за вже доставлений Білорусі російський газ і заборгованості Газпрому за транзит.

"Ми вам дамо $192 млн (борг Білорусі за доставлений російський газ), ви нам - $260 млн (борг Газпрому за транзит газу, проведете залік, різницю перекажіть нам. Тоді закриємо це питання", - сказав пан Лукашенка на зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергеєм Лавровим на переговорах у Мінську.

Європа починає хвилюватися

Європейська комісія закликала як Росію, так і Білорусію виконувати контрактні зобов'язання з постачання газу до Євросоюзу, заявила представник Єврокомісії Марлен Хольцнер.

"Ми очікуємо, що транзит газу не постраждає, і що контрактні зобов'язання будуть виконані", - заявила вона журналістам у Брюсселі.

За словами пані Хольцнер, через Білорусь надходить 6,25% загального обсягу газу, який постачається до ЄС. Пані Хольцнер наголосила, що Росія в разі проблем з транзитом через Білорусь можу збільшити поставки іншими газогонами, які не проходять через цю країну.

"Про таку можливість нам повідомляла російська сторона, і саме цього ми чекаємо, - сказала Марлен Хольцнер, - ми слідкуємо за ситуацією і підтримуємо тісні контакти з властями Росії та Білорусі".

Напередодні Єврокомісія заявила, що Росія пообіцяла забезпечити газом країни Євросоюзу через Україну, якщо поточна російсько-білоруська суперечка призведе до перебоїв у постачанні.

Як твердять представники Єврокомісії, таке запевнення пролунало під час засідання російсько-європейської кризової групи, яке відбулось у понеділок у Брюсселі.

Як вважають, через газовий конфлікт Мінська та Москви можливі перебої у газопостачанні до Литви, Польщі та Німеччини.

У прес-службі комісії заявили, що вона пильно стежить за ситуацією і наразі жодна країна ЄС не повідомила про скорочення об'ємів поставок.

Раніше у понеділок російський віце-прем'єр Ігор Сечін повідомив представникові Єврокомісії про скорочення поставок російського газу в Білорусь.

Україна пропонує Європі свою допомогу

За словами прем'єр-міністра України Миколи Азарова, українська газотранспортна системи може забезпечити виконання договорів з постачання газу до Європи і в разі необхідності - збільшити обсяги прокачки.

"Якщо в цьому виникне необхідність, що українська ГТС реалізує передусім договори про постачання газу до Європи", - сказав пан Азаров у вівторок в Києві на зустрічі з журналістами регіональної преси за підсумками 100 днів роботи уряду.

Пан Азаров заявив, що українська ГТС в змозі збільшити обсяги прокачки газу ще на 15-30 млдр кубічних метрів.

"15-20-30 млрд маємо можливість (додатково) прокачувати", - сказав він у відповідь на запитання про резерви української газотранспортної системи із забепечення Європи газом у випадку загострення російсько-білоруського газового конфлікту.

Росія сподівається, що Європа не постраждає

Напередодні уряд у Мінську сказав, що заплатить Москві за газ протягом двох тижнів.

Перший віце-прем'єр Білорусі Владзімір Семашка сказав, що в Білорусі скрутно зараз із валютою, проте уряд спробує десь позичити грошей і віддати Росії за спожитий газ.

Пан Семашка сказав, що Мінськ сподівається також отримати гроші від самої Москви, яка, за його словами, визнала борг за транзит газу територією Білорусі на Захід. За його словами, борг Москви становить 217 мільйонів доларів. Це більше, ніж Мінськ винен Москві за газ.

Офіційний представник "Газпрому" Сергєй Купріянов визнав у понеділок, що борг російської сторони перед Білоруссю за транзит газу існує. Він твердить, що це заборгованість "технічного характеру", і вона виникла з вини Білорусі, яка "не підписує акт про виконані роботи".

Прем'єр-міністр Владімір Путін заявив, що Росія має право скоротити постачання аж на 85%, і що в разі непослуху Білорусі Газпром почне прокачувати більші обсяги через українські газопроводи.

"Що стосується погроз несанкціонованого відбору із газопроводу Ямал-Європа, який проходить через територію Білорусі, то технічно така можливість є. Але є можливість переорієнтації цих потоків у разі необхідності на інші марштути, в тому числі через ГТС України. Сподіваюся, що до цього не дійде".

Президент Білорусі у свою чергу на зустрічі у Мінську з російськими представниками намагався применшити серйозність цієї суперечки і наголосив, що обидві країни продовжуватимуть розвивати співпрацю в сфері безпеки незважаючи на економічні розбіжності.

"Тут на західних кордонах у росіянина є надійна підтримка, є друзі, не залежно від того, за яких умов ми працюємо".

Взимку 2009 року, коли аналогічний конфлікт відбувався начебто через неплатежі Газпрому з боку України, Росія збільшила прокачку газу на Захід білоруськими газопроводами.

Росія будує два нових газопроводи - Північний і Південний потік - обидва з яких обходять територію і України, і Білорусі. Газпром часто заявляє західним партнерам про ненадійність України як транзитної країни, що Україна заперечує, а каже про ненадійність Росії як постачальника.