Грищенко в Італії: 'Південний потік' недоцільний

Україна вважає недоцільним спорудження обхідного газогону Південний потік і переконує європейських партнерів у надійності своєї транзитної території для постачання російського газу до країн Євросоюзу.

Image caption Костянтин Грищенко. Фото УНІАН

Таку офіційну позицію Києва оприлюднив в середу у Римі міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко під час зустрічі з італійським колегою Франком Фраттіні.

Міністри обговорили також євроінтеграційні наміри України та підготовку Плану дій стосовно запровадження безвізового режиму для поїздок українських громадян в країни ЄС.

Докладніше про підсумки переговорів в Італії міністр Грищенко розповів в інтервю Українській службі Бі-Бі-Сі.

Бі-Бі-Сі: Чи вдалося Вам переконати італійську сторону відмовитися від будівництва газогону "Південний потік"?

К. Грищенко: Домовитися про те, щоб зупинити "Південний потік", із самого початку було б нереальним з огляду на те, що це не вирішується лише на рівні уряду Італії. Але у нас відбулася дуже детальна розмова з цього приводу. Я виклав наші аргументи щодо необґрунтованості витрати колосальних фінансових ресурсів саме тоді, коли ЄС і його країни переживають серйозні фінансові труднощі. Витрачати понад 20 мільярдів на те, що насправді не є необхідним, з урахуванням, що між Україною та Росією складаються дійсно партнерські відносини, коли ми можемо забезпечити надійний транзит газу через нашу газотранспортну систему, це просто недоцільно. Мені здається, що мій колега цілком поділяє цю думку, хоча, безумовно, він має додатково проаналізувати ситуацію. Адже в реалізації проекту, мінімум формально, та й офіційно, беруть участь не держави, а конкретні фінансово-промислові структури, у тому числі потужна італійська газова компанія ENI.

Бі-Бі-Сі: Газова суперечка між Білоруссю та Росією може посіяти більше невпевненості серед європейців і вкотре переконати їх, що краще оминати такі транзитні країни як Білорусь та Україна. Що Ви скажете з цього приводу?

К. Грищенко: Ми сподіваємося, що проблема буде врегульована між "Газпромом" та Білоруссю на партнерських засадах. Ми вважаємо, що це створює не стільки стимул для побудови обхідного газогону, а швидше більше посилить бажання багатьох країн орієнтуватися на скраплений газ, який активно виходить на світовий ринок.

Бі-Бі-Сі: Якщо Україні не вдасться переконати Росію відмовитися від обхідного південного газопроводу, як це позначиться на українсько-російських відносинах?

Грищенко: Я думаю, ми не будемо заздалегідь говорити, що нам вдасться чи не вдасться. Ми вважаємо, що зважений аналіз ситуації дає можливість дійти одного висновку: нам треба разом співпрацювати у напрямку максимально ефективного використання того, що вже існує і працює в інтересах двох країн.

Українці в Італії

Бі-Бі-Сі: Які запевнення Ви отримали стосовно подолання візового бар’єру для громадян України?

К. Грищенко: Ми отримали дуже серйозний сигнал від мого колеги, про те що українці в Італії є бажаними гостями, бажаними працівниками, котрі не створюють проблем і допомагають розвитку італійської економіки. В цьому контексті Італія виступає за те, щоб переговори про досягнення безвізового режиму з Україною просувалися максимально швидкими темпами.

Бі-Бі-Сі: На якій стадії перебувають переговори про підписання двосторонніх договорів щодо соціально-правового захисту українських іммігрантів, про визнання в Італії українських дипломів та водійських прав?

К. Грищенко: Всі ці питання були порушені під час зустрічі. По кожному з них є сигнал про зацікавленість виходити на конкретні домовленості. Ми також обговорили можливості здійснення візиту міністра закордонних справ Італії в Україну, під час якого, можливо, буде підписана низка документів. А також візиту глави італійського уряду в Україну вже пізніше. Ці візити можуть відбутися на початку наступного року, а може, і наприкінці поточного.