Новий ультиматум Лукашенка Газпрому

Президент Білорусі Аляксандр Лукашенка
Image caption Аляксандр Лукашенка дав уряду добу на залагодження конфлікту

Президент Білорусі Лукашенко погрозив зупинити транзит російського газу й нафти у разі, як Газпром упродовж доби не сплатить заборгованість за транзит. Мінськ наполягає, що Газпром досі не розплатився.

Президент Білорусі сказав під час засідання уряду у п’ятницю, що попередив уряд, що "несплата Газпромом у повному обсязі послуг упродовж найближчої доби повинна привести до призупинки всіх послуг для Російської Федерації з транспортування… нафти й газу."

Тим часом Газпром заявив у п’ятницю, що не має заборгованості перед Білоруссю за транзит газу.

Речник Газпрому заявив, що «за умовами чинного контракту Газпром Білорусі нечого не винен».

У четвер Газпром виплатив борг Білорусі за транзит газу її територією на Захід, проте Мінськ вважає, що той борг виплачено не повністю.

Міністр енергетики Білорусі сказав, що Росія виплатила лише 87% свого боргу (228 мільйонів із 260, які, за словами Мінська, йому винен Газпром), і транзит на Захід може бути скорочено пропорційно невиплаченому боргу.

Читати про взаємні борги

Конфлікт між Білоруссю й Росією призвів до того, що Росія зменшила у середу постачаня газу через Білорусь більш ніж наполовину.

Читати про розпорядження Медведєва закрити крани

Газпром вважає, що Білорусь визнала нову ціну на газ, згідно з контрактами 2006 року, які передбачають ціну в понад 169 доларів за тисячу кубометрів. З початку цього року Мінськ оплачував газ за минулорічною ціною в 150 доларів за тисячу кубів.

У середу вранці керівник Газпрому Алексєй Міллер заявив, що обмеження постачання газу Білорусі були скорочені на 60% від запланованого. Обмеження почалися в понеділок, коли Газпром прикрутив крани на 15%, а у вівторок Росія зменшила подачу газу на 30%.

Проте від середу транзит російського газу на Захід, за повідомленнями, здійснювався в запланованих обсягах.

Росія говорила про можливе збільшення транзиту через Україну.

Читати: українські посадовці скористалися нагодою, аби нагадати про себе як про транзитну державу.

Раніше з Литви передавали про зниження тиску в газовій системі, який зараз, згідно з повідомленнями, відновлюється.