Суд ООН визнав незалежність краю Косово

Міжнародний Суд ООН у Гаазі ухвалив рішення про законність одностороннього відокремлення Косова від Сербії.

Image caption Миротворці НАТО твердять, що ознак протестів сербів у Косово наразі не було

Судді ухвалили рішення, яке не має обов’язкової дії, за позовом Сербії про те, що проголошення незалежності Косова є порушенням територіальної цілісності тієї країни. Таке рішення може спричинитися до збільшення кількості країн, які визнають незалежність Косова. США вже заявили про свою "повну підтримку" незалежного Косово. Командувач миротворчих сил НАТО у Косово генерал Маркус Бентлер заявив, що його 10-тисячне військо готове до будь-якого насильства, що може виникнути після оголошення постанови суду: "На місцях у нас немає ознак нестабільності чи якої-небудь загрози". Сербські сили були вигнані з Косова в 1999 році після кампанії бомбардувань військ НАТО, спрямованих на припинення жорстоких репресій відносно етнічних албанців краю, які становили 90% від 2 млн. населення.

Сподівання Сербії

Косово перебувало під управлінням ООН до лютого 2008 року, коли парламент краю проголосував за незалежність від Сербії. Більшість країн-членів ООН наразі не визнають незалежності Косова, але після рішення суду ситуація може змінитися. Досі лише 69 з 192 країн-членів ООН висловлювалися на користь визнання незалежності Косова. Серед них США, Великобританія, сусідні Албанія, Македонія, Чорногорія та Хорватія. Проти визнання виступали Росія, Китай та Боснія. Офіційний Київ також виступав проти визнання незалежності Косова. Країни ЄС також поділені з цього питання: Іспанія та Греція - найбільші з 5-ти країн ЄС, які виступають проти. Сербія продовжує вважати Косово частиною своєї території і сподівалася на можливість довести це через Міжнародний Суд в Гаазі. На початку обговорення справи у грудні минулого року представники Сербії стверджували, що цей крок не лише ставить під сумнів суверенітет країни, але й підриває міжнародне право. Представники Косова застерігають, що будь-які спроби заперечити незалежність краю можуть лише спричинитися до нового поглиблення конфлікту. Момент істини? Хоча рішення Міжнародного суду ООН не носять обов'язкового характеру, постанова суду стане основою для роботи дипломатів, які прагнутимуть налагодити дружні стосунки між Сербією і Косово.

Суперечка з приводу Косова шкодить планам Сербії на приєднання до ЄС і значно обмежує можливості краю Косово в плані залучення іноземних інвестицій. У північній частині Косова залишаються напруженими відносини між етнічними албанцями і сербами, і там час від часу спалахують сутички.

Image caption Косовські албанці мають привід для святкування

Ухвала суду матиме наслідки для низки інших країн, які стикаються з проблемами сепаратистських рухів, таких як Китай та Іспанія. "Першочерговим завданням будь-якого демократичного уряду у світі є збереження суверенітету своєї країни і територіальної цілісності. В разі ухвали рішення підтримувати законність одностороннього акту відокремлення, жоден кордон у будь-якій точці світу, де є сепаратистські амбіції, ніколи не буде в безпеці," - заявив Міністр закордонних справ Сербії Вук Єреміч в інтерв'ю Бі-Бі-Сі.

Прецедент Косова неодноразово використовувала Росія після війни з Грузією 2008 року, коли закликала інші країни визнати законність самопроголошеної незалежності від Грузії Абхазіїі Південної Осетії.

Грузія вважає їх своїми бунтівними республіками. Після заохочень Росії незалежність Південної Осетії та Абхазії визнали досі лише Нікарагуа, Науру і Венесуела.

Новини на цю ж тему