100 днів коаліційному уряду в Лондоні

Камерон-Клеґґ: "як горошини в стручку"
Image caption Камерон-Клеґґ: "як горошини в стручку"

В будинку під номером 10 на Даунінґ-стріт у Лондоні завжди лише один хазяїн, а в країні - один прем'єр-міністр.

Але рішення, які приймаються за цими славетними чорними дверима, нині є відповідальністю двох людей, і двох партій.

Ці двоє - Девід Камерон та Нік Клеґґ - іще сто днів тому були ледве знайомі. Їхні ж партії, Консервативна та Партія Ліберальних Демократів, були знайомі між собою надто добре.

Окрім хіба що окремих прикладів у місцевих радах, ці дві партії роками воювали між собою.

Отож у дні, коли цьому колись малоймовірному союзу виповнилося 100 днів, чи варто панам Камерону та Клеґґу святкувати успішне народженя нової доби в політиці, яку символізувала їхня спільна прес-конференція в Трояндовому Саду на Даунінґ-стріт у перший же день?

Чи їм варто зітхнути з полегшенням уже через те, що уряд допрацював до цього дня?

Ще рано

Той хаос і безлад, про який багато хто - включно із Консервативною партією в своїх виборчих заявах - застерігав у випадку парламенту без абсолютної більшості, поки що не настав.

Проте цьому експерименту в коаліційному врядуванні треба подолати ще не одну перепону перед тим, як уряд можна буде назвати успішним.

Номером один у списку пріоритетів коаліції від самого початку було вирішити проблему з дефіцитом бюджету, тобто різницею між тим, що скарбниця отримує у вигляді податків, і тим, що скільки грошей платників податків витрачає уряд.

Під час виборчої кампанії ліберальні демократи постійно ставили під сумнів обіцянки консерваторів запровадити більші скорочення й економію, ніж планувала партія лейбористів (попередня партія влади). Проте в перші ж дні після виборів політологам стало зрозуміло, що керівництво ліберальних демократів змінює свою позицію.

Як вважає один із провідних консерваторів Джон Редвуд, який мав застереження щодо співпраці з ліберальними демократами, ця зміна позиції перш за все й дозволила створити коаліцію.

Він сказав Бі-Бі-Сі: "Я одразу після виборів казав, що ми маємо спробувати створити консервативний уряд меншості, за умови, що ліберальні демократи погодяться на це, і зайнятися головною частиною бюджету, бо в ту мить я не думав, що ліберальні демократи погодяться на запропонований нами бюджет. Коли я побачив, що ліб-деми схиляються до нашої думки, що потрібен жорсткіший і економніший бюджет, стало зрозуміло, що ми можемо мати не лише міноритарний уряд, а піти далі".

Стурбованість

Отож із першого дня небо над Даунінг-стріт не було безхмарним. Як і лейбористи, коаліція вважала, що для виправлення ситуації з громадською скарбницею потрібні великі скорочення бюджетних витрат.

Проте згідно з коаліцією, темпи й масштаби цих скорочень виглядали куди більшими, ніж пропонували лейбористи. Коаліція має на меті повністю позбутися дефіциту до кінця терміну цього парламенту.

Якщо говорити про співпрацю на урядових засіданнях чи серед рядових урядовців, то дві коаліційні партії спрацювалися на подив добре. Один урядовець, який описував, як поруч поводяться Клеґґ і Камерон, сказав мені, що вони як "горошини у стручку". 23 ліберальних демократів (включно з майже половиною депутатів від цієї партії) опинилися на різних урядових ролях, що є частиною спроби вбудувати партію в структуру влади.

Але хоч консерватори й ліб-деми в уряді почуваються чудово, останніми тижнями викристалізувалося розуміння того, що вони могли б і краще пояснити громадськості ті зміни, які пропонують. Багато британців переймається майбутнім впливом на них скорочення бюджету.