Ізраїль не продовжує мораторій на поселення

Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху, попри міжнародний тиск, відмовився продовжити частковий мораторій на розбудову єврейських поселень на Західному березі Йордану. Така заборона діяла останні 10 місяців.

Натомість пан Нетаньяху закликав палестинського лідера Махмуда Аббаса не припиняти участи у мирних переговорах за посередництва США.

Пан Аббас зі свого боку сказав, що єдиний спосіб врятувати переговори – це продовжити мораторій на розбудову поселень.

Очікується, що єврейські поселенці почнуть будівництво у понеділок.

Махмуд Аббас не робив коментарів після припинення мораторію на будівництво поселень.

Держдепартамент США у Вашингтоні заявив, що адміністрація президента Обами й надалі домагатиметься укладення миру і буде зустрічатися з обома сторонами найближчими днями.

У суботу міністр оборони Ізраїлю Егуд Барак сказав Бі-Бі-Сі, що він намагатиметься переконати своїх колег в уряді на компромісну угоду і назвав шанси домовленості 50/50.

Поселенці святкують

Мораторій на будівництво вибіг опівночі у неділю за місцевим часом.

Деякі єврейські поселенці святкували завершення мораторію.

У поселенні Ревава поблизу палестинського міста Деір Іція поселенці випустили в повітря кульки й заклали фундамент нового дитсадка ще до того, як вибіг мораторій.

За оцінками, вже схвалено будівництво близько двох тисяч помешкань на Західному березі і лідери поселенців кажуть, що вони планують почати будівництво якнайшвидше.

Ізраїль погодився на частковий мораторій на будівництво поселень у листопаді 2009 року під тиском Вашингтону.

Ізраїль заборонив будівництво на Західному Березі, який Ізраїль окупував під час війни 1967 року, але заборона не стосувалася поселень у східному Єрусалимі.

Президент США Барак Обама закликав Ізраїль подовжити мораторій, твердячи, що це “покращує атмосферу на переговорах”.

Майже півмільйона євреїв живе в понад 100 поселеннях, споруджених після 1967 року на окупованому Західному березі ріки Йордан та у східному Єрусалимі.

Згідно з міжнародним законом, вони вважаються незаконними, хоча Ізраїль це заперечує.