"Торгівця смертю" Бута видають США

Кримінальний суд Таїланду зняв звинувачення з росіянина Віктора Бута у відмиванні грошей і шахрайстві у зв'язку з відсутністю доказів, усунувши таким чином основну перешкоду на шляху його екстрадиції до США.

Image caption Віктор Бут відкидає усі звинувачення і вважає себе жертвою політичних інтриг

Це судове рішення усуває можливість подачі апеляції з боку захисту, що дозволило б продовжити термін утримання Бута у таїландській в'язниці і відкласти його екстрадицію за першим звинуваченням, висунутим Вашингтоном на його адресу. Втім, адвокати Бута сподіваються оскаржити формулювання рішення суду.

Росіянину інкримінують наміри постачати зброю колумбійському угрупованню ФАРК (Революційні збройні сили Колумбії - Армія Народу), яку США вважають терористичною.

20 серпня апеляційний суд Таїланду ухвалив рішення видати Бута до США за цим звинуваченням. Однак видання було затримано в зв'язку з необхідністю розглянути другий запит американської сторони.

У понеділок, 4 жовтня, кримінальний суд відмовив Вашингтону у відкликанні другого запиту на екстрадицію Бута. Читати подробиці

Бут з'явився в суді під посиленою охороною – його доставили в окремому автомобілі; на підозрюваному також був бронежилет.

У серпні цього року суд Таїланду санкціонував видання Бута Вашингтону за підозрою у продажу зброї повстанцям Колумбії.

Проте Таїланд відклав екстрадицію через те, що росіянину, якого один з британських політиків назвав "торгівцем смертю", були висунуті нові звинувачення – у відмиванні грошей та шахрайстві.

Американська адміністрація та влада Таїланду вимагали скасувати ці обвинувачення, аби прискорити процес видачі. Але кримінальний суд Бангкоку відмовився задовольнити це прохання.

Відповідно до рішення суду, яке було ухвалене в серпні, екстрадиція Бута має відбутися впродовж трьох місяців. Якщо цей термін мине, процес його видачі Сполученим Штатам має початися заново.

США, Бельгія та кілька інших країн підозрюють Бута у підживленні кривавих військових конфліктів у таких країнах, як С'єрра-Леоне, Ангола, Руанда та Судан. Його вважають прототипом головного героя голлівудського фільму "Lord of War" ("Збройний барон"), якого зіграв Ніколас Кейдж.

Загроза довічного ув’язнення

Цей фільм та публікації в пресі "демонізували" Бута в очах американської громадської думки, що виключає можливість справедливого судового процесу в США, нещодавно заявила Бі-Бі-Сі дружина росіянина Алла Бут.

Бут відкидає усі звинувачення і наполягає, що став жертвою політичних ігор між Вашингтоном та Москвою.

Проти його екстрадиції до Сполучених Штатів також категорично заперечувала російська влада.

Деякі експерти вважають, що подібна позиція Москви може бути пов’язана з тим, що він обізнаний у державних таємницях.

Проте Бут наполягає, що не є носієм секретів. Він також стверджує, що займався транспортними перевезеннями і його бізнес не стосувався торгівлі зброєю.

Якщо провину Бута буде доведено в американському суді, він може отримати довічне ув’язнення, адже один з пунктів звинувачення – це фінансова підтримка тероризму.

Влада Таїланду заарештувала Бута в 2008 році під час операції, яку було проведено спільно зі співробітниками американських спецслужб.