Wikileaks: Лондон боявся, що Меграхі помре у тюрмі

Останні документи, опубліковані на вебсайті Wikileaks, містять інформацію про те, як Лівія тиснула на Британію, щоб домогтися звільнення лівійця Абдельбасета аль-Меграхі.

Image caption Wikileaks: Лівія тиснуа на британських дипломатів для того, щоб звільнити Аделя аль-Меграхі

Абдельбасет аль-Меграхі перебував у британській в'язниці за причетність до вибуху літака над містечком Локербі у 1988 році. Тоді загинуло майже триста людей. Минулого року пана аль-Меграхі відпустили на волю з огляду на стан його здоров'я, він хворів на рак.

Оприлюднені дані дипломатичного листування викривають погрози з боку Лівії щодо припинення комерційної діяльності у Великій Британії і можливий розрив дипломатичних відносин. Крім того, у дипломатичному листуванні містяться натяки на можливе застосування насильства до британських дипломатів та їхніх сімей.

Арешт засновника Wikileaks

Image caption Джуліан Ассандж у британському суді.

Засновник вебсайту Wikileaks Джуліан Ассандж не отримав від британського суду дозволу на звільнення під заставу.

Пан Ассандж, який добровільно прийшов у поліцію, де і був заарештований, заперечує звинувачення у сексуальних домаганнях щодо двох жінок у Швеції і залишиться під вартою до наступного судового слухання через тиждень. Про арешт Джуліана Ассанджа читати тут

Суддя у Вестмінстері не погодився на звільнення обвинуваченого через загрозу його зникнення. Хоча кореспондент Бі-Бі-Сі каже, що п'ятеро людей висловили готовність заплатити заставу за Джуліана Ассанджа.

Речник Wikileaks назвав судовий процес нападом на свободу ЗМІ та запевнив, що викриття і далі публікуватимуться.

Адвокат пана Ассанджа запевняє, що він подаватиме нове клопотання про звільнення під заставу. Адвокат Марк Стівенс твердить, що справа є "політично вмотивованою". Він процитував слова судді, який буцімто з нетерпінням очікує побачити свідчення проти пана Ассанджа.

Image caption Адвокат Джуліана Ассанджа каже, що він давно хотів дати свідчення

Адвокат заявив, що сайт буде і далі публікувати викривальні матеріали: "Ми публікуємо матеріали дипломатичної пошти з файлу 301, а всього є 250 тисяч файлів".

Речниця Wikileaks Крістін Графнссон заявила, що сайт і далі функціонує: "Ми рухаємося на визначеному шляху. Жодний розвиток у справі Джуліана Ассанджа не змінить наших планів оприлюднення файлів сьогодні чи в майбутньому".

За твердженням речниці, група працівників сайту працює у Лондоні та інших місцях, які тримаються у таємниці.

Прихильники Джуліана Ассанджа підписали відкритого листа прем'єр-міністрові Австралії Джулії Ґіллард з проханням надати йому захист держави, громадянином якої він є.

Реакція Вашингтона і Лондона

Міністр оборони США Роберт Ґейтс привітав арешт засновника сайту Wikileaks Джуліана Ассанджа у Лондоні. Під час свого візиту до Афганістану він заявив, що це добрі новини.

Wikileaks викликав обурення Вашингтона після публікації секретних американських документів.

Речник державного департаменту США Пі Джей Кроулі заявляє, що арешт Джуліана Ассанжда у Лондоні не має жодного відношення до Сполучених Штатів: "Що стосується арешту - зараз це питання, що стоїть поміж Британією і Швецією. Те, що розслідуємо ми є злочином за законами США. Надання 250 тисяч секретних документів від когось з нашого уряду комусь, хто не належить до урядових структур США, є злочином. І цю справу ми розслідуємо".

Речник британського уряду заявив, що арешт пана Ассанджа є виключно справою для поліції і працівники уряду до цього не причетні.

Звинувачення у домаганні

Image caption Демонстрант перед судом вимагає справедливості для Ассанджа.

Представник шведського обвинувачення у британському суді Джема Ліндфілд виголосила звинувачення, за якими було оголошено у міжнародний розшук пана Ассанджа. У Швеції Джуліана Ассанджа, який має австралійське громадянство, звинувачено в двох випадках статевих домагань і одному зґвалтуванні.

Перелік згадував такі звинувачення: 1) незаконний примус, коли обвинувачений вагою тіла утримував панну А у сексуальній позиції, 2) статеве переслідування коли обвинувачений покохав панну А без засобів контрацепції, на яких вона наполягала, 3) статеве приставання до панни А з метою "здолати її статеву недоторканість", 4) обвинувачений здійснив статевий акт з панною W без застосування засобів контрацепції під час її сну.

Джуліан Ассандж раніше заявляв, що його стосунки із згаданими жінками були добровільними і взаємними.

Новини на цю ж тему