А.Шевченко:Естонія - приклад для України

На парламентських виборах, що пройшли в неділю, громадяни півторамільйонної Естонії мали можливість голосувати не тільки по інтернету, але навіть через мобільні телефони.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Народний депутат Андрій Шевченко знайшов у Естонії різницю між реформами і словами про реформи

За процедурою проведення виборів стежила делегація з Верховної Ради. Серед депутатів-спостерігачів був і Андрій Шевченко(БЮТ-Батьківщина). Українська Служба Бі-Бі-Сі розмовляла з ним телефоном. У розмові зі Світланою Пиркало пан Шевченко поділився враженнями від побаченого в Естонії.

Андрій Шевченко: В мене колосальне враження від країни, яка осмислено робить ривок у технологіях та дуже швидко проводить зміни. І тут річ не тільки в інет-виборах, які ми спостерігали, а і в дуже багатьох інших змінах. Щодо технологій, то звичайно, колосальне враження від самих виборів, від інтернет-голосування. Естонія була першою країною у світі, яка запровадила голосування через інтернет, на цих виборах вони голосували через інтернет вже вп’яте, і вперше естонцям дозволили голосувати за допомогою мобільних телефонів.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Три місяці тому Андрус Ансіп запровадив у Естонії євро, а тепер переміг на виборах

Бі-Бі-Сі: Наскільки несподіваною чи логічною була перемогла реформістської партії? Адже Естонія постраждала під час економічної кризи, було багато бюджетних скорочень заради вступу до єврозони.

Андрій Шевченко: Насправді це очікувана перемога правлячої коаліції на чолі з Андрусом Ансіпом. Я думаю, це відповідь естонців на ті зміни, які відбулись. Так, звичайно, були і бюджетні скорочення, криза не обійшла Естонію стороною. Але з іншого боку, країна запровадила євро з 1 січня, і це перша колишня радянська республіка, яка зробила це. І по факту естонська економіка, принаймні фінансова система, відноситься до найнадійніших у Європі.

Я думаю, що це дуже сильний сигнал для українців, тому що це показує різницю між словами про реформу, і власне, реформою. Коли нам кажуть, що мовляв, популярних реформ не буває, і ніхто ніколи не скаже "спасибі" реформаторському уряду, то тут Естонія має бути прикладом.

Бі-Бі-Сі: А наскільки стабільною і безпечною є система електронного голосування? Адже всі пам'ятають кібер-атаку на Естонію у 2007 році, голосування, напевне, теж чутлива річ, чи воно безпечне?

Андрій Шевченко: Я не скажу про це краще, ніж самі естонці, а вони вірять електронному голосуванню. І мені здається, це найголовніше, якщо громадяни та ключові політичні партії довіряють системі, якщо вона полегшує для них волевиявлення, то це треба вітати. Я думаю, це показує різницю між українським, тобто пострадянським підходом, і між європейським підходом. Тому що Європа рухається до того, щоб дати людям більше можливостей голосувати та проявити свою позицію: хочеш - голосуй з дому в інтернеті, хочеш - з мобільного телефона.

У нас же підхід інший, тому що ми дивимось, як застрахуватися від шахрайства, як максимально ускладнити процедуру. І на жаль, ми бачимо, що навіть наша дуже складна процедура, ні від "каруселей", ні від "підрахуйства", ні від інших дуже неприємних речей, які бувають на виборах, не застрахована. Я думаю, що Естонія показує приклад, куди нам треба рухатися. Треба змінювати свідомість, правосвідомість і треба думати, як полегшувати людям право обирати.

Бі-Бі-Сі: Після тієї кібератаки, про яку ми згадували, в Естонії було створено Центр кібернетичної безпеки НАТО. Чи можна сказати, що Естонія веде перед у різних електронних вимірах нашого життя, не лише у голосуванні?

Андрій Шевченко: Однозначно, як ми знаємо, зараз за європейськими стандартами Естонія - одна із передових країн у впровадженні електронного урядування. А в практичному плані, це означає дуже прості і зручні речі. Якщо ви пишете листа міністру, ви його можете надіслати через e-mail, і через півгодини отримати від нього персональну відповідь. У вас є цифрове ID, яке вам заміняє і посвідчення особи, і банківську картку, і водійські права і так далі. Я зараз не хочу виступати адвокатом чи промоутером Естонії, але це дійсно колосальний приклад, коли країна сказала для себе кілька років тому – ми невелика країна, у нас немає особливих природних ресурсів, і можливо, цифрові технології та інтернет для нас є історичним шансом підтягнути країну вперед. І зараз ми бачимо, як країна починає пожинати плоди цього.

Новини на цю ж тему