Суд у США не дозволив Google сканувати всі книги

Суд у США заблокував угоду між інтернет-гігантом "Ґуґл" (Google) і видавництвами щодо умов публікації книг в Інтернеті.

Копирайт изображения AP
Image caption "Ґуґл" відсканував 15 мільйонів книжок, які були б доступними через інтернет

"Ґуґл" відсканував мільйони книжок і дав до них доступ в Інтернеті через свою платформу "іБукс" (eBooks).

"Ґуґл" досяг був домовленості, якою могла б бути вирішена шестирічна судова тяганина зі звинуваченнями в порушенні авторських прав.

Проте суд у Нью-Йорку сказав, що ця домовленість "занадто далеко заходить" і дає інтернет-компанії несправедливу перевагу над конкурентами.

Згідно з угодою з Гільдією Авторів та Асоціацією Американських Видавців, "Ґуґл" міг би й надалі оцифровувати книги й продавати доступ до них в інтернеті.

Натомість компанія платила б 125 мільйонів доларів щороку власникам прав на відскановані книги.

Проте це не зняло всіх питань щодо авторських прав, бо правовласників багатьох книжок, зісканованих "Ґуґлом", не можна було встановити, тому багато з них не могли б забрати гонорар. "Ця угода дала б "Ґуґлу" серйозну перевагу над конкурентами, винагороджуючи його за масштабне копіювання захищених копірайтом робіт без дозволу", - сказав суддя Денні Чін.

Департамент юстиції США схвалив рішення і сказав, що це був "правильний результат". Він критикував угоду, якої досяг "Ґуґл", кажучи, що компанія отримала б ексклюзивні права на прибуток від "осиротілих робіт", правовласники яких невідомі чи їх неможливо знайти.

Департамент юстиції окремо розслідує цю угоду на предмет відповідності правилам конкуренції та закону про авторське право.

"Ґуґл" уже відсканував 15 мільйонів книжок.