Життя і смерть ведмедя Кнута

Смерть Кнута, найвідомішого полярного ведмедя світу, знову підштовхнула дискусію про те, як людина взаємодіє з дикими тваринами.

Отож, чи варто тримати полярних ведмедів у зоопарках, запитує кореспондент Бі-Бі-Сі Том де Кастелла.

Image caption Кнут зі своєю "нареченою". Деякі повідомлення твердили, що він помер після акту кохання

Кнут народився в Берлінському зоопарку в грудні 2006-го року. Від нього відмовилася мати-ведмедиця, і його помістили в інкубатор і вигодували штучно.

Сумна історія дитинства, симпатична морда і близька дружба із харизматичним працівником зоопарку Томасом Доерфляйном забезпечили Кнуту всесвітню славу. Він став символом руху за охорону природи і емблемою кампанії німецького уряду проти змін клімату. В "зеленому номері" журналу "Веніті Фейр" у 2007 році його фото було змонтовано разом із фотографією актора Леонардо ді Капріо.

Проте повідомлення про передчасну смерть ведмедя на минулих вихідних спровокували подальші дебати. Лунають питання і щодо того, як за Кнутом доглядали в зоопарку, і щодо самого того факту, що полярних ведмедів тримають у зоопарках взагалі.

Полярні ведмеді можуть жити до 30 років. Кнуту було лише 4 роки і три місяці на момент смерті. Розтин показав, що причиною смерті могли бути проблеми з мозком. Проте групи захисту прав тварин уже озвучують інші звинувачення.

Життя Кнута завжди було суперечливим. Після його народження один німецький активіст захисту прав тварин закликав через пресу приспати Кнута, бо, мовляв, смерть - краща доля, ніж те, що його вирощують люди, а не мати. Це викликало величезну хвилю співчуття на адресу ведмедя.

Деякі критики вважають, що "людське дитинство" Кнута означало неуникні проблеми з його поведінкою - і через те, як його виховували, і через натовпи в зоопарку.

Проте Ендрю Ліндсей, директор Оксфордського центру етики тварин, вважає, що питання не в тому, чи мав зоопарк право виходити Кнута. Раз він народився, менеджмент був зобов'язаний вигодувати його вручну. Він вважає натомість, що фундаментальна проблема полягає в тому, що дикі тварини взагалі утримуються в зоопарках.